Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Podnikatelé se do politiky nechystají, po vládě chtějí efektivnější hospodaření a kvalitnější dopravní síť

Investice 29.09.2015 | 10:04 0 Komentářů

Vysoké výdaje státního rozpočtu, špatná dopravní infrastruktura, bující korupce a neefektivní výběr daní. To jsou podle českých podnikatelů hlavní oblasti, na které by se česká vláda měla více zaměřit. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu mezi účastníky soutěže EY Podnikatel roku, který u příležitosti zahájení nového ročníku soutěže zveřejňuje společnost EY.

„Českým podnikatelům záleží na zlepšování podnikatelského prostředí a zvyšování efektivity státu. I když si obecně myslí, že by k tomu mohli sami víc přispívat, politickou kariéru plánuje jen velmi malé procento z nich. Když vezmeme v potaz, že ti úspěšní dnes táhnou českou ekonomiku a dávají práci desítkám tisíc lidí, je to možná pro českou politickou scénu škoda,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

Podmínky pro podnikání v České republice se pomalu zlepšují podle více než třetiny podnikatelů. 36 % respondentů se dnes podniká lépe než před dvěma lety, o opaku mluví jen čtvrtina z nich. Každý třetí (37 %) pak za poslední dva roky nezaznamenal žádnou změnu. V pohledu na další vývoj české ekonomiky se ale podnikatelé neshodnou. Polovina totiž věří v další ekonomický růst České republiky (51 %), druhá polovina čeká spíše stagnaci (48 %). Dobrou zprávou však je, že ekonomický pokles nečeká téměř žádný respondent.

Naopak zahraniční politika se českých podnikatelů dotýká méně, ovlivňuje prý pouze 8 % dotázaných a dalších 18 % její vliv cítí částečně. Nejvýznamnější ekonomická rizika pro své podnikání v ČR vidí čeští podnikatelé hlavně v Evropě, a to v komplikovanosti evropského systému (27 %) a současných problémech eurozóny (20 %). Evropskou měnu tak chce do pěti let přijmout pouze třetina (37 %) podnikatelů, čtvrtina (25 %) pak až za šest a více let.V srpnu 2015, kdy průzkum proběhl, nepovažovalipodnikatelé za velké riziko pro své podnikání v ČR geopolitické problémy. Situaci v Číně, Rusku nebo na Blízkém Východě označili za významné ekonomické riziko jen jednotky procent z nich.

Podnikatelé do politiky patří, aktivně se ale nezapojují

Mnoho úspěšných českých byznysmenů si myslí, že podnikatelé do české politiky patří a měli by se v ní angažovat (60 %). Po ukončení svých podnikatelských aktivit se ale do politiky plánují zapojit jen výjimečně (3 %). Do politiky by šli zejména proto, aby nastartovali společenskou změnu (50 %) nebo vytvořili lepší podmínky pro podnikání (35 %).

Mezi manažerské vlastnosti, které by mohly českým politikům pomoci při jejich práci, řadí zejména vůdcovské schopnosti (43 %), orientaci na výsledky (37 %), vytrvalost (36 %), nadhled (28 %) nebo poctivost (24 %). 65 % podnikatelů je přesvědčeno, že stát nebo obec by se měly řídit stejným způsobemjako firma.

Nominujte podnikatele do soutěže EY Podnikatel roku

I když se do politické arény chystá jen málo českých podnikatelů, srovnávat své úspěchy mezi sebou se rozhodně nezdráhají. Společnost EY tak v září 2015 zahájila v České republice již šestnáctý ročník soutěže EY Podnikatel roku. Porotu soutěže zajímají nejen hospodářské výsledky, ale především výjimečné příběhy úspěšných podnikatelů, kteří pracují slušně a poctivě. Nový držitel titulu EY Podnikatel roku se zařadí mezi osobnosti, jako jsou Vlastislav Bříza, Jiří Hlavatý nebo Radim Jančura, a v červnu příštího roku bude Českou republiku reprezentovat na světovém finále v Monte Carlu. Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv, nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách www.podnikatelroku.cz. Na stejných webových stránkách je k dispozici rovněž přihláška pro podnikatele. Uzávěrka přihlášek i nominací je 31. října 2015.

Zdroj: Tisková zpráva EY

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.