Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Podnikatelé mírní optimismus, Index očekávání firem klesl na 19,3 bodu

Banky ČSOB 04.01.2017 | 11:45 0 Komentářů

Index očekávání firem, kterým ČSOB sleduje náladu malých a středních podnikatelů a firem, v posledním čtvrtletí 2016 klesl ve srovnání s minulým kvartálem o 8,6 bodu na 19,3 bodu. Za zmírněním celkového optimismu byla nejistota ohledně vývoje poptávky po zboží a službách. Další zkoumané oblasti – plánované investice a rozšiřování podnikání – zůstaly srovnatelné s minulým obdobím.

Optimismus, i když je střízlivější, podnikatele nadále neopouští a je odrazem solidního vývoje české ekonomiky. Růst hrubého domácího produktu má zdravý základ a letos bude pokračovat podobně slušným tempem jako loni. Očekávání podnikatelů v případě poptávky se o něco zmírnila, ale z historických dat vyplývá, že ve čtvrtém kvartálním období jsou odhady objemu poptávky vždy nejpesimističtější,“ uvedl k průzkumu Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví ČSOB.

Zvýšení poptávky pro první čtvrtletí 2017 očekává 41 % zástupců malých nebo středně velkých firem a živnostníků, což oproti předchozímu šetření představuje pokles o 12 procentních bodů. Pokles poptávky v nejbližším kvartále naopak předpokládá 24 % dotazovaných. Čtvrtina podnikatelů neočekává v poptávce žádné změny a desetina nedokáže vývoj poptávky zatím odhadnout.

Celkem 44 % živnostníků a zástupců malých nebo středních firem odpovědělo, že jejich investice budou v letošním roce vyšší než loni. Mezikvartálně poklesl podíl podnikatelů, kteří předpokládají, že objem investic bude v tomto roce větší než loni, o jeden procentní bod. Naopak menší objem investic než v loňském roce hlásí 30 % živnostníků a firem. „Je vítané, že téměř polovina podnikatelů chce rozšiřovat investice a tím využívat nynější ekonomické stability a dostupných úvěrů pro zvyšování své konkurenceschopnosti,“ vyzdvihl Petr Manda.

Optimismus nadále převažuje také v případě rozšiřování podnikání. Expandovat podnikání v horizontu jednoho roku plánuje více než pětina oslovených podnikatelů a firem a se zachováním činnosti ve stávajícím rozsahu počítá 60 % firem. Ukončení nebo přerušení podnikání zvažují jen tři procenta dotazovaných.

V rámci Indexu očekávání firem se monitoruje i spokojenost podnikatelů a živnostníků s celkovou ekonomickou situací, která se nadále drží na vysoké úrovni. Se současnou ekonomickou situací v České republice je spokojeno 59 % oslovených malých a středních živnostníků a zástupců firem, když dosavadním rekordem bylo 63 % ze třetího čtvrtletí 2016.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.