Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Podle zápisu z posledního jednání bankovní rady ČNB bude zpřísňování měnové politiky pokračovat

ČNB dnes ráno zveřejnila zápis ze svého březnového zasedání. Bankovní rada podle všeho dlouze probírala nedávný pokles inflace. Růst cen dosáhl v únoru „jen“ 1,8 % meziročně oproti 2,2 % očekávaným v únorové prognóze centrální banky. Velmi zajímavě zní debata bankovní rady o tom, jestli je zpomalení inflace dlouhodobějším fenoménem nebo jen jednorázovým. Prognóza ČNB nicméně předpokládá, že se růst cen bude i v dalších měsících pohybovat kolem dvouprocentního cíle. A jak zaznělo v dnes zveřejněném záznamu, směr měnové politiky je jednoznačný: měla by se nadále zpřísňovat.

Náš výhled předpokládá, že se inflace během příštích měsíců vrátí k 2% růstu. Důvodem bude vyprchání efektu vysoké srovnávací základny, ale i pokračující velmi dobrý stav ekonomiky, především trhu práce. Zároveň očekáváme pomalejší posilování koruny v porovnání s prognózou ČNB. Proto podle nás centrální banka zvýší letos úrokové sazby ještě dvakrát, a to v srpnu a v listopadu. Základní sazba by tak měla dosáhnout 1,25 %. A i koruna nakonec bude posilovat. V létě by měla prorazit hodnotu 25 korun za euro.

Za zmínku stojí ještě riziko, které centrální banka u inflace spatřuje. Podle ČNB mají ceny v české ekonomice tendenci výrazněji reagovat spíše na nějaké vnější impulsy (jako bylo zavedení EET), než na rostoucí poptávku díky zvyšujícím se mzdám a kupní síle obyvatel.

My se domníváme, že tímto impulsem může být i stále se utahující trh práce spolu s růstem minimální mzdy, což podstatně zvyšuje náklady zejména ve službách. Jak sama ČNB uvádí, proti tomu působí levnější dovozy. Nicméně právě ve službách může dojít k výraznému růstu cen, jakmile se třeba nějaký velký subjekt ke zdražení odhodlá. Inflace tak z tohoto důvodu může zrychlit, což by se mohlo promítnout i v prudším zvyšování sazeb ČNB.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.