Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Podle guvernéra Glapinského je zlotý značně podhodnocený

Investice 02.08.2016 | 22:48 0 Komentářů

Česká koruna měla v průběhu dne tendenci mírně ztrácet. Z ranních hodnot okolo 27,02 CZK/EUR se posunula směrem k úrovni 27,04 CZK/EUR. Ve srovnání se závěrem předchozího dne to však znamenalo v podstatě nulovou změnu. Podobně na tom byl i maďarský forint, který po oslabení k 312 HUF/EUR posílil zpět k ranním 311 HUF/EUR a den uzavřel se ztrátou necelého 0,1 %.

Nejlépe z celého regionu si v úterý vedl polský zlotý. Ten si na své konto připsal 0,8 %, když posílil na 4,32 PLN/EUR.. Náladu mu vylepšilo zveřejnění nového plánu na konverzi úvěrů denominovaných ve švýcarských francích a také vystoupení guvernéra centrální banky Glapinského. Ten prohlásil, že konverze úvěrů nepředstavuje pro polskou ekonomiku ani bankovní sektor riziko. Konverze by měla být postupná a podle nového prezidentského návrhu by náklady na ní měly činit 3,6 – 4,0 mld. zlotých. Guvernér dále prohlásil, že polský zlotý je vůči euru výrazně podhodnocen a že úrokové sazby zůstanou v nadcházejících čtvrtletích pravděpodobně beze změny (1,5 %). Podle ekonomů SG však centrální banka může zvažovat snížení povinné míry minimálních rezerv (3,5 %), aby podpořila domácí investiční aktivitu.

V regionu zítra budou zveřejněny maďarské maloobchodní tržby za červen. Ty by si měly polepšit o 5,4 % y/y po květnových 5,7 %. Ve zbytku regionu bude kalendář ekonomických událostí prázdný. Kurz české koruny tak si bude muset počkat až na čtvrtek, kdy zasedá Česká národní banka.

JANA STECKEROVÁ
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.