Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Podle 70 % Čechů se ekonomice ČR vede lépe než před 30 lety

S růstem ekonomické prosperity od roku 1989 souhlasí sedm z deseti Čechů. Častěji se jedná o lidi s vysokoškolským vzděláním, vyšším příjmem, studenty nebo obyvatele Prahy. Vyplývá to ze společného výzkumu Komerční banky a agentury Ipsos, realizovaného v září 2019. Průzkum vznikl u příležitosti 30. výročí Sametové revoluce.

„Ekonomicky dohnat naše západní sousedy je výrazně těžší, než jsme si před 30 lety mysleli. Podle nejnovějších dat OECD se Česká republika v HDP na osobu podle parity kupní síly dostala po Řecku a Portugalsku i před Španělsko a na dosah je Itálie. Rozhodně jsme na tom nejlépe ze všech bývalých postkomunistických zemí. Jedním z hlavních faktorů ovlivňujících přibližování se k vyspělým státům Evropy je i zdravý a stabilní bankovní sektor,“ uvedla Soňa Jelínková, manažerka Komunikace Komerční banky.

Častěji jsou o pozitivním posunu české ekonomiky přesvědčeni lidé s VŠ vzděláním (79 %), vyššími příjmy (79 %), či studenti (81 %) a lidé žijící v Praze (78 %). To, že si dnes Česká republika z hlediska ekonomické prosperity vede hůře, než před rokem 1989, si myslí především lidé s výučním listem (28 %) či s osobním měsíčním příjmem do 25 000 Kč (28 %).

Tomáš Macků, ředitel výzkumu a komunikace agentury Ipsos, dodává: „Názory lidí na ekonomickou situaci úzce souvisí i s jejich názorem na to, jak se lidé v ČR dnes vlastně mají ve srovnání s rokem 1989. Přesně 71 % lidí uvádí, že se mají lépe, zejména lidé s VŠ vzděláním a s vyššími příjmy. Naopak 23 % uvádí, že se mají hůře. Tento názor je nejčastější u lidí starších 65 let a s nižšími příjmy.“ 

Informace o výzkumu „Svobodný listopad“:

Výzkum byl realizován agenturou Ipsos v září 2019 na reprezentativním vzorku populace ČR starší 18 let (dle pohlaví, věku, kraje, velikostí místa bydliště, vzdělání). Celkem se ho zúčastnilo
1010 respondentů. Výzkum byl realizován pomocí Ipsos online panelu Populace.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.