Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Podíl zahraničních investorů v českých dluhopisech dosáhl nového rekordu

Investice 01.08.2017 | 08:04 0 Komentářů

Podíl zahraničních držitelů českých státních dluhopisů a pokladničních poukázek vystoupal v červnu na nové historické maximum. Nerezidenti drželi ke konci minulého měsíce 47,6 % všech korunových obligací, jejich objem v portfoliích zahraničních držitelů dosáhl 726,7 miliardy z celkových 1526,1 miliardy dluhopisů vydaných v korunách.

Za tímto nárůstem stojí podle našich odhadů především očekávané posilování české měny, a to dvěma kanály. Pokud zahraniční investor přímo nakoupí koruny, je pro něj nejjistější si je uložit do státních dluhopisů i při záporných výnosech. Očekávaný zisk z posilování české měny mu totiž vykompenzuje i ztrátu ze zakoupení obligací za záporný výnos.

Pro zahraniční investory je zároveň velmi výhodné zapůjčit na český trh tvrdou měnou (eura, dolary) výměnou za koruny, a za ně nakoupit (či si půjčit) dluhopisy nebo poukázky na dobu trvání této výměny. Za zapůjčení dolarů či eura totiž investor dostane prémii, která mu více než pokryje záporný výnos z dluhopisů.

Domníváme se, že červnový nárůst podílu zahraničních držitelů jde na vrub především tomuto druhému kanálu, kdy si zahraniční investoři půjčují české koruny a za ně státní dluhopisy. Tyto obchody zároveň nemají přímý (velký) vliv na kurz koruny vůči euru. Vypršení těchto obchodů (například až budou splatné pokladniční poukázky v září) by tak nemělo korunu výrazněji oslabit. Očekáváme naopak její posílení díky růstu sazeb ČNB.

MAREK DŘÍMAL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.