Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Podíl nezaměstnaných osob – listopad 2018

Makro 10.12.2018 | 09:26 0 Komentářů

Nesoulad mezi volnými uchazeči a nabízenými pracovními místy na pracovním trhu bude i v nadcházejících čtvrtletích hlavním důvodem pokračujícího rychlého růstu mezd, a to navzdory nižšímu tempu růstu české ekonomiky.

Podíl nezaměstnaných osob v listopadu setrval na hodnotě 2,8 %. I v listopadu byl patrný převis poptávky po zaměstnancích ze strany firem nad jejich nabídkou, když celkový počet uchazečů o zaměstnání činil mírně přes 215 tis., zatímco počet hlášených volných pracovních míst vzrostl na 323,5 tis. z říjnových 316,9 tis. Nesoulad mezi volnými uchazeči a nabízenými pracovními místy na pracovním trhu bude i v nadcházejících čtvrtletích hlavním důvodem pokračujícího rychlého růstu mezd, a to navzdory nižšímu tempu růstu české ekonomiky.

Ochota firem přijmout nové zaměstnance zůstává i nadále velmi vysoká, o čemž svědčí historicky rekordní počet nabízených volných pracovních míst (v listopadu zmíněných 323,5 tis.). To, že by však byla významnější část volných pracovních míst zaplněna ze současných nezaměstnaných je však téměř nereálné. Řada firem tak i v nadcházejících měsících musí počítat s velmi obtížným sháněním nových zaměstnanců.

Pohled na strukturu volných pracovních míst i nadále potvrzuje, že převažuje poptávka po méně kvalifikovaných pracovnících jako jsou montážní dělníci či pomocní pracovníci ve výrobě a ve stavebnictví. Vysoká poptávka zůstává ze strany firem i po řidičích nákladních vozidel, svářečích či skladnících.

Podíl nezaměstnaných osob v souhrnu za celý letošní rok bude pravděpodobně činit jen 3,2 %. Zároveň je však třeba zmínit, že prostor pro další pokles nezaměstnanosti je již jen velmi omezený.

Miroslav Novák, analytik AKCENTA a.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.