CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

29. 04. 2021

0 komentářů

Podáváte daňové přiznání v papírové podobě? V pondělí je poslední možnost bez sankce

 

Koronavirová pandemie zamíchala také termíny pro odevzdávání daňového přiznání. Nejzazším termínem pro odevzdání daňového přiznání v listinné podobě bez sankce je pondělí 3.5.2021. Jaké jsou další možnosti a termíny pro odevzdávání daňového přiznání za rok 2020?

Loading



 

V listinné formě lze podat přiznání a uhradit daň do 3. května 2021 včetně. Původní termín 1.4.2021 byl z důvodu koronavirové epidemie posunut a pokuty za pozdní přiznání a úroky za pozdní platby jsou prominuty. „Upozorňujeme, že toto prominutí je podmíněno podáním i platbou nejdéle do 3. 5. 2021. Toho dne musí být platba již připsána na účet finančního úřadu a přiznání předáno na Finanční úřad nebo odesláno poštou. Není-li dodržen termín, pak je sankce počítána nikoliv od 4. 5. 2021, ale od původního dubnového termínu,“ vysvětluje Juraj Raninec, daňový poradce ze společnosti KODAP.

Obdobně a bez jakýchkoliv sankcí lze v termínu 3.5.2021 oznámit příjem osvobozený od daně v částce vyšší než 5 milionů korun při použití listinné (papírové) formy, do 1. 6. 2021 při podání v elektronické formě.

Posouvá se také nejzazší termín pro odevzdání daňového přiznání v elektronické podobě bez sankcí. Elektronicky lze podat přiznání několika způsoby: přes online finanční úřad, do kterého se lze přihlásit na webu: www.mojedane.cz.Přihlášení je možné pomocí bankovní identity, občanského průkazu s čipem nebo datovou schránkou. Případně lze využit tak jako v předchozích letech aplikace Elektronická podání pro Finanční správu. „Z důvodů epidemie COVID-19 lze přiznání v elektronické formě s řádným termínem podání do 1. 5. (resp. 3. 5. 2021) podat bez sankcí (to je bez pokuty za pozdní podání a bez úroku za pozdní platbu) až do 1. 6. 2021,“ dodává Juraj Raninec, daňový poradce ze společnosti KODAP. I v tomto případě platí, že je prominutí sankce podmíněno podáním a planou nejdéle v posunutém termínu.  V tento termín musí být podáno a uhrazeno, jinak jsou sankce uloženy od původního květnového termínu. Prominutí je totiž vázáno na splnění právě podmínky dodržení stanoveného odloženého data.

U „posunutého“ termínu se při jeho nedodržení počítá úrok z pozdní platby i pokuta za pozdní podání od původního termínu. Je-li přiznání v listinné podobě podáno a daň uhrazena do 3. 5. 2021, pak žádný úrok nevzniká a nevzniká ani pokuta. Je-li však přiznání v listinné formě podáno a daň uhrazena 4. 5. 2021 či ještě později, pak úrok i penále vzniká od původního data pro přiznání a platbu, po zohlednění liberačního nesankcionovaného období u úroku od 5. 4. 2021 a u pokuty od 13. 4. 2021.

REKLAMA

Plnou moc k podání daňového přiznání poradcem lze nově předat finančnímu úřadu až spolu s daňovým přiznáním do 1. 7. 2021. Tento termín je tedy pro ty, kteří své daňové přiznání podávají prostřednictvím daňového poradce.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Daňový přeplatek

Kdy dostane důchodce daňový přeplatek?

Začátek dubna byl termínem pro podání papírového daňového přiznání. Při elektronickém podání je termín 2. května. Starobní důchod je sice od daně osvobozen, ale řada starobních důchodců jsou povinni podat daňové přiznání. A jsou případy, kdy se vám daňové přiznání v důchodu vyplatí, protože budete mít nárok […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

daňové přiznání elektronicky

Jak podat daňové přiznání elektronicky?

Termín pro daňové přiznání se blíží, papírově se podává už 2. dubna, tedy v úterý po Velikonocích. Pro elektronické podání budete mít ale ještě měsíc, termín je totiž až 2. května.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

28. 03. 2024

Daňové přiznání

Jak podat daňové přiznání, když pobíráte starobní důchod?

Většina starobních důchodců nemá povinnost podávat daňové přiznání. Starobní důchod se nedaní až do 36násobku minimální mzdy. Do této částky není nutné uvádět důchod v daňovém přiznání a do tohoto limitu se vejde většina starobních důchodců. Pokud si ale přivydělávají nebo mají i jiné zdanitelné příjmy, tak […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *