CZK/€ 23.745 +0,13%

CZK/$ 22.219 +0,64%

CZK/£ 27.482 +0,03%

CZK/CHF 24.413 -0,24%

04. 08. 2015

1 komentář

Subjekty:

Počet osobních bankrotů opět roste, v červenci jich bylo vyhlášeno 1 522

 


 

V červenci letošního roku bylo vyhlášeno méně bankrotů obchodních společností, naopak počet bankrotů fyzických osob podnikatelů vzrostl. Právě tak i počet osobních bankrotů byl vyšší než v červnu. Počet návrhů na bankrot obchodních společností zůstal stejný jako v předchozím měsíci, počet návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a na osobní bankrot se snížil. Vyplývá to z analýzy provedené z dat portálu www.informaceofirmach.cz obsahujícího údaje o podnikatelských subjektech z České i Slovenské republiky.

V červenci letošního roku bylo vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, což je o 22 méně než v červnu. K poklesu dochází již třetí měsíc po sobě. Jedná se také o nejnižší počet za jeden měsíc od listopadu 2014. Návrhů na bankrot obchodních společností bylo 181, stejně jako v červnu. Bankrotů fyzických osob podnikatelů bylo v červenci vyhlášeno 748 (o 109 více oproti červnu), návrhů na ně bylo podáno 809 (o 130 méně). 

Meziročně se počet bankrotů obchodních společností snížil o 19 %, zatímco u fyzických osob podnikatelů se zvýšil o 32 %. Po odpočtu oddlužení se však počet bankrotů fyzických osob podnikatelů naopak snížil o 11 %,“ upozorňuje Věra Kameníčková, analytička CRIF – Czech Credit Bureau.

V červenci nebyl v Pardubickém, Libereckém a Středočeském kraji vyhlášen ani jediný bankrot obchodních společností. Nejvíce bankrotů za červenec bylo vyhlášeno v Praze (22) a Jihomoravském kraji (10). V posledních 12 měsících bylo vyhlášeno nejméně bankrotů obchodních společností v Karlovarském kraji, a to 20. Následuje Liberecký kraj se 30 bankroty. Meziročně se počet bankrotů obchodních společností snížil ve všech krajích mimo dvou –  Karlovarského (+ 18 %) a Jihočeského (+ 13 %).

Živnostníci v červenci nejvíce bankrotovali v Moravskoslezském (106) a Středočeském kraji (80), naopak nejméně v Praze (18) a kraji Vysočina (29 bankrotů). Meziročně se počet bankrotů fyzických osob podnikatelů zvýšil ve všech krajích s výjimkou Karlovarského a Plzeňského kraje.

REKLAMA

Osobní bankroty

V červenci bylo vyhlášeno 1 522 osobních bankrotů, což je více než v červnu (o 197 bankrotů). Snížil se naopak počet podaných návrhů na osobní bankrot – o 283 návrhů na 1 609, což je prozatím druhý nejnižší počet návrhů za měsíc v letošním roce, nejméně jich bylo v lednu 2015.

V posledních 12 měsících bylo vyhlášeno 17 304 osobních bankrotů, a to je o 2 663 bankrotů méně než v předchozím období. Meziročně se ale počet osobních bankrotů snížil o 13 %. V období od srpna roku 2014 do července roku 2015 bylo podáno 20 726 návrhů na osobní bankrot (o 3 923 návrhů méně než v předchozím období). „Meziročně se tak snížil nejen počet osobních bankrotů, ale i návrhů na ně,“ dodává Věra Kameníčková. To naznačuje i další pokles osobních bankrotů.

V červenci bylo nejvíce osobních bankrotů vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (238 bankrotů), nejméně v kraji Vysočina (36 bankrotů). V posledních 12 měsících bylo nejvíce bankrotů vyhlášeno opět v Moravskoslezském (2 408) a v Ústeckém kraji (2 129). Nejnižší počet vykázal kraj Vysočina (420) a Pardubický kraj (661). Meziročně se počet bankrotů snížil ve všech krajích s výjimkou Moravskoslezského kraje (+ 5 %), Olomouckého kraje (+ 6 %). K největšímu poklesu došlo v Plzeňském (- 27 %) a ve Středočeském kraji (- 29 %).

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Novela insolvenčního zákona: Dluhy zdravých a práceschopných neplatičů zaplatí všichni občané

Plošným zkrácením doby oddlužení z pěti let na tři roky riskuje vláda nedůvěru občanů, hrozbu morálního hazardu, deziluzi společnosti a její rozdělení na řádně splácející a neplatiče. V době, kdy se oznamují úsporná opatření, která mají pomoci omezit rozpočtový schodek, snižovat veřejný dluh a zlepšovat ekonomickou situaci země, je […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

19. 05. 2023

Insolvenční řízení Fair Credit pokračuje, lhůta pro přihlášení pohledávek je za svoji polovinou

Finanční potíže, které vedly ke krachu společnosti Fair Credit International, SE (dnes CEPO Green3, SE) ze skupiny Fair Credit, zasáhly zprostředkovaně celou řadu investorů. Investoři, kteří vlastní pohledávky vůči bývalému poskytovateli drobných půjček, jsou nyní v nepříjemné situace. Nemají jistotu, zda dostanou zpět své peníze, a zároveň […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 03. 2023

konkurz WCA

WCA je v konkurzu, reorganizace neprošla. Věřitelům běží čas

WCA International Matouše Poláka skončila v konkurzu. Městský soud v Praze zjistil úpadek a prohlásil konkurz na majetek společnosti 27. února 2023. Věřitelé mají nyní jen da měsíce na přihlášení pohledávek. Lhůta pro podávání přihlášek končí 27. dubna 2023.

Text: Veronika Hejná

01. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • JUDr. David Vozák

  21 srpna, 2015

  Dobrý den.
  Tak jak nám rostla naše ekonomika a lepšilo se počasí, klesal i počet dlužníků a jejich aktivita. Nelze se tedy divit tomu, že se zmenšil počet návrhů na oddlužení, nárůst vyhlášených oddlužení jen odpovídá vysokým počtům návrhů na oddlužení v předchozích měsících. Obobná čísla, tedy klesající počet návrhů a mírně rostoucí počet vyhlášených tzv. osobních bankrotů očekáváme i v měsíci srpnu. Jedná se o standardní sezónní jev zjevný i v předcházejících 2 letech.
  Hezký den JUDr. David Vozák, http://www.abivia.cz

  Odpovědět