Neděle 26. září. Svátek má Andrea.

Počet osobních aut pořízených na úvěr či leasing loni zůstal na úrovni roku 2017

Investice 27.02.2019 | 15:00 0 Komentářů

Počet osobních automobilů, které firmám i domácnostem v loňském roce profinancovaly pomocí leasingu anebo účelového úvěru členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA), zůstal na úrovni roku 2017. Konkrétně členové ČLFA v roce 2018 poskytli finanční prostředky na pořízení 171 752 nových a ojetých osobních automobilů. Bylo to o 0,6 % méně vozů než v roce předchozím.

Největší nárůst v počtu nově uzavřených smluv asociace evidovala v kategorii financování ojetých firemních osobních vozidel, meziročně jich přibylo 12,2 %, naopak počet nových firemních osobních automobilů profinancovaných členy asociace klesl o 7,2 %.

V kategorii domácností se zvýšil počet profinancovaných nových i ojetých osobních vozidel, a to o 6,8 % (nová auta), respektive o 0,5 % (ojetá auta).

„Vývoj ve firemní sféře ovlivnil loňský pokles prodejů nových osobních automobilů v České republice. Část klientely přesunula svůj zájem k trhu s ojetými auty. Především nabídka zánovních vozidel byla pro některé podnikatelské subjekty natolik atraktivní, že je upřednostnily před zcela novými vozy. Předpokládáme ale, že jde pouze o dočasný jev,“ říká generální tajemník ČLFA Jaroslav Krutilek.

Asociace sleduje také oblibu jednotlivých finančních produktů určených na financování automobilů. Zatímco v oblasti ojetých osobních vozidel dlouhodobě dominuje účelový úvěr, u nových vozů se výrazně prosazuje také operativní leasing. Mezi firmami mu loni náležel více než poloviční podíl na všech nově uzavřených smlouvách, u domácností byl jeho podíl třetinový.

Podíl produktů určených na financování nových osobních aut pro firmy v roce 2018 podle počtu nově uzavřených smluv členů ČLFA

Podíl produktů určených na financování nových osobních aut pro domácnosti v roce 2018 podle počtu nově uzavřených smluv členů ČLFA

Zdroj: ČLFA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.