CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

22. 08. 2019

0 komentářů

Počet lidí, kteří nesplácejí své dluhy, výrazně klesá ve většině krajů

 

Praha, 22. srpna 2019 – V průběhu druhého čtvrtletí letošního roku došlo ve všech regionech ČR k dalšímu výraznému snížení počtu lidí, kteří nebyli schopní splácet své úvěry. Počet lidí, kteří nespláceli své dluhy určené na spotřebu, se například na Karlovarsku meziročně snížil o 26 % a v Jihočeském kraji o 25 %. Počet lidí, kteří řádně nespláceli hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, se snížil nejvíce na Liberecku, a to o 23 %. Následoval Karlovarský kraj a Ústecký kraj, kde pokles činil 21 %. Vyplývá to z dnes zveřejněných statistik Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Loading



 

„Počet lidí, kteří řádně nespláceli své krátkodobé úvěry, se na konci druhého čtvrtletí ve všech krajích s výjimkou Prahy meziročně snížil více než o pětinu. I když v posledních několika letech dlouhodobě sledujeme pokles počtu lidí v problémech se splácením a také pokles celkové nesplácené částky, takto rychlý pokles počtu nesplácejících klientů jsme u úvěrů na spotřebu dosud nezaznamenali,“ říká Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací s tím, že jako krátkodobé úvěry jsou definovány všechny úvěry, které ze své definice nejsou určeny na bydlení.

Počet lidí, kteří nespláceli své krátkodobé dluhy, klesl v Karlovarském kraji o 26 %, v Jihočeském kraji o 25 % a v Ústeckém kraji a na Vysočině o 24 %. V ostatních krajích se s výjimkou Prahy, kde šlo o 18 %, pohyboval okolo 22 %.

Zatímco Vysočina a Jihočeský kraj patří ke krajům, ve kterých lidé své krátkodobé úvěry dlouhodobě splácí téměř nejlépe z celé České republiky, Karlovarsko a Ústecko dlouhodobě patří k nejohroženějším krajům z pohledu schopnosti lidí splácet krátkodobé úvěry. V Ústeckém kraji je na konci druhého čtvrtletí řádně nesplácelo 12,4 % klientů (oproti 16 % před rokem) a v Karlovarském kraji 11,6 % (oproti 15,4 % před rokem).

Nejlépe své krátkodobé úvěry splácejí Pražané, mezi kterými je 6,5 % lidí s ohroženým dluhem. Následují obyvatelé Zlínského kraje, kde jde o 7 % klientů. Za ohrožený dluh je finančními institucemi považován takový dluh, u kterého nebyly zaplaceny tři po sobě následující řádné splátky úvěru nebo který byl zesplatněn.

REKLAMA

Lidé na Liberecku splácejí úvěry na bydlení téměř o čtvrtinu lépe než před rokem

Na konci druhého čtvrtletí 2019 se také dále snížil počet lidí, kteří nezvládali splácet své hypotéky a úvěry ze stavebního spoření. Pokles počtu nesplácejících klientů byl však v jednotlivých regionech rozdílný. V Libereckém kraji se jejich počet meziročně snížil o 23 %, na Karlovarsku a Ústecku potom o 21 %. Naopak v Praze se počet nesplácejících klientů snížil pouze o 12 % a v Olomouckém kraji o 15 %. V celé ČR se počet lidí, kteří nesplácejí své dluhy na bydlení, snížil v průměru o 18 %.

„Počet lidí, kteří nesplácejí své úvěry na bydlení, se v Praze v posledním roce dostal pod hranici jednoho procenta. Výrazné snižování počtu těchto lidí v dalších regionech přitom ukazuje, že pozitivní důsledky dlouhodobého ekonomického růstu se neomezují pouze na Prahu a okolí, ale jsou patrné ve všech krajích,“ říká Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.

V celé České republice nesplácí své úvěry na bydlení v průměru 1,7 % klientů. Na Karlovarsku jde o 2,8 %, na Ústecku o 2,7 % klientů a v Moravskoslezském kraji 2 %. Naopak v Praze jde o 0,9 % a ve Středočeském kraji o 1,4 %. Ostatních krajů se tento údaj pohybuje poblíž republikového průměru.

Tisková zpráva Bankovního a Nebankovního registru klientských informací

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *