CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

29. 10. 2013

0 komentářů

Subjekty:

Po řidičích, kteří v zimě nepřezují a pak nabourají, může pojišťovna požadovat regres

 


 

Je to tak, setkáváme se bohužel ročně s desítkami škod, které kvůli sjetým gumám musíme regresovat. Klienti totiž stále podceňují fakt, že sjeté, nebo nevhodné obutí může zásadně ovlivnit nejen samotný vznik škody, ale i rozsah jejích následků,“ uvedl Libor Beran, metodik likvidace škod z autopojištění Allianz.

Pokud by se někdo domníval, že má dobré letní pneumatiky, které stačí i na zimu, pak při srovnání stejně kvalitní zimní a letní gumě a stejné hloubce dezénu, bude mít ta letní brzdnou dráhu na sněhu či ledu delší minimálně o 20 %. Zdá se to malý rozdíl? Tak například při městské rychlosti 50 km/hod vozidlo se zimními pneu na sněhu zastaví před přechodem, s letními 8 metrů za ním. Pokud po přechodu půjde chodec, dojde minimálně k jeho těžkému zranění.

Pozor i na náhradní pneumatiku, kterou jste už několik let nevyndali a nezkontrolovali. „Až ji budete potřebovat, můžete, samozřejmě uprostřed polí a luk, daleko od nejbližšího servisu, zjistit, že je nejen podhuštěná, ale i zpuchřelá, sjetá či jinak poškozená. Ta sice už nemusí být zimní a splňovat výše uvedené parametry, pokud ji v nouzi použijete, riskujete tím kromě poškození majetku nejen zdraví a život svůj, svých blízkých, ale také dalších lidí na silnici a v jejím okolí,“ uzavírá Libor Beran. Právě taková stará zpuchřelá, bočně popraskaná a ještě letní rezerva na jednom kole byla příčinou nehody klientky, která nezvládla v zatáčce řízení na mokré vozovce a smetla protijedoucí vůz. Policie rezervní pneu ohodnotila jako neodpovídající předpisům a dala řidičce pokutu. Nyní bude navíc splácet pojišťovně 140 tisíc korun, které vyplatila poškozenému řidiči. Může být ráda, že to je jen za plechy, z nehody totiž naštěstí vyvázl bez zranění.

Řidiči také často jezdí stejným stylem bez ohledu na druh a stav pneumatik, klimatické podmínky a stav vozovky. Čím jsou tyto okolnosti nepříznivější, tím spíš v kombinaci s nepatřičnými pneumatikami vznikne škoda. „Mezi nehodami, které jsme museli regresovat, byla bouračka klienta, který vyrazil v prosinci na hory na letních pneu. Údajně proto, že bylo sucho. Přes víkend však napadl sníh a on při cestě zpět havaroval,“ doplňuje L. Beran.

Nejen stav pneumatik, ale i jejich správná montáž hraje roli. Klient jel a upadlo mu špatně utažené kolo. Než stihl zastavit u kraje a jít se podívat, co se stalo, přijelo nákladní auto, které zastavilo, vyskočil řidič, naložil upadlou pneumatiku i s diskem a odjel. Překvapený motorista si ani nestačil zapsat SPZ. Z pojištění tato krádež však nemohla být uhrazena, protože zloděj nepřekonal žádnou překážku a nešlo ani o loupežné přepadení.

REKLAMA

Jak vybrat správné pneumatiky?

Pokud mají zimní pneumatiky dobře sloužit řidiči a posádce auta, musí mít i své hlavní parametry – u auta do 3,5 tuny dezén na všech kolech aspoň 4 mm, u auta nad 3,5 tuny u kol hnacích aspoň 6 mm. Pneumatiky samozřejmě nesmějí být ani zpuchřelé, či jinak poškozené, na stejné nápravě musí být stejný typ a rozměr musí odpovídat pneumatikám určeným pro daný typ vozidla jeho výrobcem, tedy dle zápisu v technickém průkazu. To vše hraje důležitou roli pro správné ovládání auta – jeho akceleraci, zatáčení, brzdění… nejen na suchém a drsném, ale ještě více na vlhkém a kluzkém povrchu.

Životnost pneumatik žádný výrobce neuvádí, záleží totiž na spoustě okolností a vlivů, jako jsou způsob jízdy, zatížení vozidla, správné huštění, povrch vozovky apod. Je však důležité vědět, že i pneumatika, která stále splňuje podmínky pro provoz, stárne, mění se její složení a tím se zhoršují její vlastnosti. V Česku se naštěstí situace v tomto směru změnila dost k lepšímu, a tak případy použití nesprávných pneumatik jsou u osobních aut méně časté. „Jiné je to u aut nákladních, kde samozřejmě obutí na auto stojí mnohem víc peněz. Někdy však na „úspoře“ za kvalitní pneu může provozovatel „prodělat kalhoty“,“ uzavírá L. Beran.

Povinnost jezdit pouze se zimními pneumatikami trvá do 31.března, v některých úsecích ale může být dokonce až do 30. dubna, případně i déle umístěna dopravní značka „Zimní výbava“ s doplňkovou tabulkou, přikazující za jakého stavu a počasí je třeba mít zimní pneumatiky, nebo dokonce řetězy.

Rychlý test zimních pneumatik

Pokud máte v peněžence po dovolené nebo služební cestě jedno zatoulané euro, můžete se s ním podle odborníků z Allianz rychle přesvědčit o tom, zda jsou vaše zimní pneumatiky před nadcházejícími měsíci alespoň minimálně bezpečné. Stačí vložit eurovou minci mezi lamely na pneumatikách a pokud bude její zlatý okraj vidět, pak hloubka vzorku nesplňuje předepsané minimum – 4 milimetry. 

REKLAMA

Samozřejmě mnohem bezpečnější je, pokud má dvojnásobnou hloubku. Stačí malý příklad – víte, jaká je brzdná dráha zimních pneumatik s různou hloubkou dezénu na sněhu?

-nová pneu s dezénem 8 mm má brzdnou dráhu X

-ojetá pneu s dezénem 6 mm má brzdnou dráhu X + cca 20 %

-ojetá pneu s dezénem 4 mm má brzdnou dráhu X + cca 50 %

-ojetá pneu s dezénem pod 4 mm má brzdnou dráhu X + cca 70 % (tedy podobně jako letní)

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Co zavést povinné ručení na osobu a nikoli na dopravní prostředek?

Povinné ručení se od přelomu roku bude nově vztahovat také na elektrické koloběžky, segwaye, sněžné skútry, zahradní traktory a dokonce na motorová golfová vozítka. Prostě na všechna „pohybovadla“, jejichž konstrukční rychlost převyšuje 25 km/h. Jestliže ovšem mají hmotnost nad 25 kilogramů, bude se na ně povinnost ručení […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 08. 2023

pokles ceny bitcoinu

Jak dlouho bude bitcoin ještě hledat své dno?

Na začátku letošního roku stál bitcoin 47 700 USD. Na začátku července pak byla cena něco málo přes 19 000 USD. To je pokles na méně než polovinu hodnoty na začátku roku. Právě teď pak bitcoin stojí méně, než stál před rokem v létě. Jak dlouho bude […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

27. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *