CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

22. 06. 2018

0 komentářů

Subjekty:

PMI v eurozóně ukáží na pokračující růst evropské ekonomiky

 

Dnes zveřejněné předstihové indikátory PMI by měly poskytnout podporu společné evropské měně. Předpokládáme, že v červnu zastavily svůj pokles a naznačí tak zrychlení ekonomické aktivity v eurozóně. Ve středoevropském regionu by se nic zajímavého dít nemělo, a tak regionální měny zůstanou i nadále ve vleku globálních událostí.

Loading



 

PMI v eurozóně v červnu zastavily svůj propad

PMI v eurozóně podle ekonomů v červnu zastavily svůj pokles. Propad ze svých dlouhodobých maxim tyto předstihové ukazatele zaznamenaly kvůli nabídkovým faktorů, ale i kvůli napětí v důsledku zavádění ochranářských opatření. Zlepšení čekáme zejména v oblasti služeb. Ve Francii by se měla zlepšovat i nálada v průmyslu zatímco údaje zatím nenaznačují obrat k lepšímu v německém zpracovatelském sektoru. I přes svůj propad v prvních měsících letošního roku jsou evropské PMI stále bezpečně nad hranicí, která odděluje expanzi od poklesu. Naznačují tak pokračování hospodářského růstu v eurozóně, i když pomalejším tempem než v loňském roce. 

Euro znovu testovalo hladinu 1,15 USD/EUR

I včera byla na trzích patrná nervozita. Žádná důležitá data zveřejněna nebyla a trhy tak ještě zpracovávaly odvetná opatření, která EU zavedla v reakci na cla uvalená na dovoz hliníku a oceli do Spojených států. Euro se v průběhu dopoledne přiblížilo psychologické hranici 1,150 USD/EUR. Poté své ztráty smazalo a vrátilo se dokonce nad 1,160 USD/EUR. Své dnešní evropské obchodování pravděpodobně začne blízko 1,162 USD/EUR.  

Regionální měny zůstanou ve vleku globálních událostí

I dnes zůstane vývoj regionálních měn ve vleku událostí na světových trzích. Zveřejněny budou pouze údaje o růstu peněžní zásoby v Polsku. Ty ale budou mít minimální tržní dopad. Zásadní pro region bude každá nová zpráva o zavádění nových obchodních bariér.

Koruna se proti euru dotkla nejslabší hodnoty od loňského října

Koruna se včera dostala na svou nejslabší hodnotu od října loňského roku. Zespodu atakovala hladinu 26 CZK/EUR. Svezla se tak na vyprodávání rizikových aktiv v celém regionu. Oslaboval totiž i zlotý a forint. Forint uzavřel své obchodování o 0,7 % slabší než ráno na 326,0 HUF/EUR, zlotý ztratil pouze 0,15 % a skončil blízko 4,328 PLN/EUR. Region pravděpodobně reagoval na zavádění obchodních omezení mezi USA a Evropou a potažmo Čínou. EU totiž zavedla cla na dovoz vybraných produktů ze Spojených států jako reakci na cla, která USA proti EU zavedly již dříve. Nicméně česká měna včera nakonec všechny své ztráty smazala. Pomáhá jí, že trhy od ČNB očekávají brzké zvyšování úrokových sazeb. Koruna tak zakončila přibližně tam, kde ho začala, na hladině 25,85 CZK/EUR.

REKLAMA

Viktor Zeisel, ekonomický a strategický výzkum

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Digitální měny centrálních bank – budoucnost peněz?

Digitální měny centrálních bank (CBDC) jsou digitalizovanou měnou s nuceným oběhem. V současné době se digitálními měnami centrálních bank aktivně zabývá 130 zemí, které tvoří 98 % světového HDP. Z toho 31 zemí provádí (nebo dokončilo) pilotní studii. Některé menší centrální banky v Karibiku již dokonce CBDC vydaly, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

01. 03. 2024

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Měnová politika: Tanec s úročením, inflací i měnovým kurzem

Ještě na podzim z centrální banky zaznívalo, že vyšší úrokové sazby s námi zůstanou na poněkud delší dobu. Máme si prostě zvykat, peníze mají mít opět svou cenu. Nejnovější dění ukazuje, že když budou strůjci měnové politiky snižovat úrokové sazby razantněji, riskují oslabení koruny.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *