CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

04. 06. 2018

0 komentářů

PLATEBNÍ NESCHOPNOST NEJČASTĚJI PŘEŽIJÍ ZEMĚDĚLSKÉ FIRMY

 

Šance, že si firma dokáže poradit se situací, kdy není schopna splácet své závazky, silně závisí na oboru jejího podnikání. Zemědělské firmy nebo subjekty z oblasti ubytování, stravování a služeb, se dokáží po dočasné platební neschopnosti opět vzchopit a dále fungovat s výrazně vyšší pravděpodobností, než firmy podnikající ve stavebnictví nebo zpracovatelském průmyslu. Takové závěry dnes zveřejnil Bisnode na základě analýzy dat z nejrozsáhlejší databáze platebních informací v ČR, která jejím uživatelům pomáhá snižovat podnikatelská rizika tím, že usnadňuje prověřování obchodních partnerů.

Loading



 

„U firem, které v posledních čtyřech letech začaly hradit své závazky více než 30 dnů od splatnosti, hrozí výrazný nárůst rizika následného vstupu do úpadku. Míra rizika se ale zásadním způsobem liší podle oboru podnikání,“ říká analytik Bisnode Milan Petrák s tím, že výsledky byly získány ze vzorku 180 tisíc firem, pro které má Bisnode k dispozici informace o platební morálce.

Nejúspěšněji se z dočasné platební neschopnosti dokázaly vzchopit zemědělské firmy. Z firem, které se dostaly do situace, kdy nebyly schopny splácet své závazky ani 30 dnů po splatnosti, zkrachovala jen jedna za sta. Mírně horší výsledky vykazují společnosti z oborů ubytování a stravování (krach postihl 1,5 firem ze sta) a firmy zajišťující profesní, vědecké a technické činnosti (např. advokátní kanceláře a marketingové firmy – dvě ze sta). „Dodavatelé by ale měli zbystřit, pokud jsou jejich obchodními partnery společnosti ze stavebnictví nebo zpracovatelského průmyslu, zejména z oborů pryžových a plastových výrobků, kovových konstrukcí a strojů,“ dodal analytik Bisnode s tím, že riziko jejich úpadku roste oproti řádně platícím firmám několikanásobně a zkrachuje víc než pět procent z nich.

„Velký rozdíl mezi jednotlivými obory je dán kombinací řady příčin, jako je sezónnost odvětví nebo pružnost dodavatelsko-odběratelských vztahů,“ uzavřel Milan Petrák z Bisnode.

 

Odvětví Podíl krachujících dlužníků
Stavebnictví 5,23 %
Zpracovatelský průmysl 4,63 %
Činnosti související s odpadními vodami, odpady a sanacemi 3,30 %
Velkoobchod a maloobchod, opravy a údržba motorových vozidel 2,78 %
Doprava a skladování 2,55 %
Činnosti v oblasti nemovitostí 2,41 %
Administrativní a podpůrné činnosti 2,30 %
Informační a komunikační činnosti 2,26 %
Profesní, vědecké a technické činnosti 2,03 %
Ubytování, stravování a pohostinství 1,52 %
Zemědělství, lesnictví, rybářství 1,12 %

Zdroj: Bisnode

 

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Přístup státu k dluhům škodí ekonomice naší země

V posledních letech jsme svědky populistického přístupu k dluhové problematice. Aktuálně je v řešení novela insolvenčního zákona, která vyvolává zejména mezi odbornou veřejností intenzivní debatu. Jedna strana bezvýhradně a za všech okolností podporuje dlužníky, ta druhá apeluje na zákonodárce, aby se v legislativních změnách neunáhlili. Vynechejme nyní samotné technikálie celého […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 08. 2023

Chráněný účet

Na chráněný účet exekutor nedosáhne. Jak účet založit?

Foto: Shutterstock Od počátku července letošního roku banky poskytují zvláštní chráněné účty. Na ty se mají dlužníkům v exekuci zasílat nezabavitelná minima. Chráněné účty měly fungovat již od dubna, banky ale na jejich zavedení neměly dostatek času. Na podnět České bankovní asociace zákonodárci odložili účinnost nové právní úpravy […]

Text: Veronika Hejná

19. 07. 2021

Předvánoční půjčka

Do nového roku s dluhem. Předvánoční půjčka může být riziko

S koncem roku se blíží Vánoce. A s nimi samozřejmě starost o jejich materiální stránku, kterou část české společnosti bude řešit půjčkou. Většina lidí ovšem tvrdí, že předvánoční půjčka není dobrý nápad. Před svátečním zadlužením varují přitom i experti. Podstupované riziko může být totiž často zbytečné.

Text: Karel Pučelík

27. 11. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *