Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Platební bilance zahájila nový rok s výrazným přebytkem běžného účtu

Makro 16.03.2017 | 14:09 0 Komentářů

Platební bilance zahájila nový rok s výrazným přebytkem běžného účtu, což není překvapivé. Tahounem přebytku byl jak zahraniční obchod se zbožím a službami, tak aktivní salso prvotních důchodů, jež zahrnuje mimo jiné toky dividend: přebytek tohoto salda je typický právě pro začátek kalendářního roku. V meziročním vyjádření ale přebytek běžného účtu klesl letos v lednu bezmála o 4,5 miliardy korun: příčinou je mimo jiné meziroční pokles obchodního přebytku jak u zboží, tak služeb.

Dvanáctiměsíční klouzavý přebytek běžného účtu se tak v lednu snížil na 48,2 miliardy korun (po celoroční přebytku 52,6 miliardy korun vykázaném v roce 2016). Za celý letošní rok může být přebytek běžného účtu ale zhruba srovnatelný s výsledkem dosaženým v roce 2016.
 
Přebytek běžného účtu by sám o sobě hovořil pro posílení koruny poté, co ČNB uvolní kurzový závazek. Nicméně, obrovské množství naakumulovaných korunových pozic na devizovém trhu znamená, že trh může být českou měnou po ukončení kurzového závazku doslova zavalen a koruna tak může mít problém vůči euru posílit, a to navzdory dobrému fundamentu české ekonomiky. S koncem kurzového závazku ČNB tak lze spíše očekávat výkyvy kurzu koruny vůči eur oběma směry. Samotný konec kurzového závazku ČNB očekávám vzhledem k vývoji inflace v české ekonomice již v průběhu dubna.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.