Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Platbu daní nyní finanční úřady akceptují pouze na nových bankovních spojeních

Makro 10.02.2015 | 09:07 0 Komentářů

Od 1. 1. 2015 jsou staré účty finančních úřadů nefunkční, bez možnosti přesměrování. Tisícům pomýlených poplatníků hrozí nedoplatek na dani a sankce (Tisková zpráva: TaxVision)

Dvouleté přechodné období, kdy mohli lidé platit své daňové povinnosti na staré i nové účty finančních úřadů, skončilo k 31. 12. 2014. Podle prohlášení Finanční správy ČR přišlo na zrušené účty od Nového roku do půlky ledna téměř 9,5 tisíce plateb v celkové částce zhruba 150 milionů korun.

„Poplatníci, kteří hradili v letošním roce jakoukoli daň, by si měli zkontrolovat, zda se jim platba na zrušený účet finančního úřadu nevrátila zpět. Pokud totiž k platbě využili staré číslo účtu, jak byli zvyklí, už nedošlo k přesměrování a na skutečném daňovém účtu jim vznikl nedoplatek a riziko následných úroků z prodlení,“ upozornila Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision. „Našim klientům jsme změnu zdůrazňovali už od vzniku nových účtů 1. 1. 2013. V tu dobu o novince informovala také média, ale reálně žádné velké změny poplatníky nezasáhly. Dál mohli své platby posílat na stará čísla, ze kterých byly přesměrovávány na nové účty. Změnu tak během dvouletého přechodného období tisíce lidí buď nezaznamenaly, anebo na ni zapomněly. Nová čísla si mohou poplatníci ověřit například na www.eDaně.cz,“ dodala Blanka Štarmanová.

Nejvíce zatím lidé chybovali u daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a daně silniční. Nová čísla účtů pro daňové povinnosti se skládají z předčíslí podle typu daně a matriky daného finančního úřadu. Například OSVČ podnikající v Praze by měla svoji platbu daně z příjmů fyzických osob zaslat na číslo: 721 (daň z příjmů fyzických osob) 77628031/0710 (Finanční úřad pro hlavní město Prahu/kód banky).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.