Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Pětadvacet let svobody připomene unikátní sada mince a medaile

Investice 12.11.2014 | 14:37 0 Komentářů

Jablonecká Česká mincovna dnes slavnostně představila sadu mince a medaile, kterou vydává k 25. výročí událostí 17. listopadu 1989 Česká národní banka. V novodobé historii je to vůbec poprvé, kdy je na trh uvedena taková sada vytvořená k jedné významné události. Výjimečnost situace podtrhuje fakt, že návrh stříbrné medaile pochází od jednoho z nejvýznamnějších českých medailérů, nedávno zesnulého prof. Jiřího Harcuby, a je tak poctou in memoriam jeho dílu. (Tisková zpráva: Česká mincovna)

Jiří Harcuba se stal ještě za svého života legendou české medailérské školy uznávanou doma i v zahraničí. Soutěží na umělecké návrhy československých a později českých pamětních mincí se účastnil nepřetržitě neuvěřitelných padesát let. Za tu dobu bylo podle něj realizováno dvacet stříbrných a 5 zlatých pamětních mincí. Svůj poslední návrh odlil do sádry v červnu roku 2013, několik dní před tím než byl hospitalizován s těžkým zápalem plic, kterému o měsíc později podlehnul. „Když jsem v  ateliéru po jeho smrti našla návrh mince k 17. listopadu v podobě sádrového odlitku, přinesla jsem ho do ČNB, kde ho s nadšením zařadili do soutěže,“ uvedla Zdena Harcubová. 

V soutěži na umělecký návrh pamětní stříbrné dvousetkoruny k výročí událostí 17. listopadu dala Česká národní banka při rozhodování o realizaci přednost návrhu studenta jablonecké vyšší odborné školy, Jiřímu Hanušovi. „Tehdy nás oslovil jeho jedinečný nápad ztvárnění českého lva ve dvou epochách našich dějin – v letech 1948 – 1989 v kleci za zavřenými mřížemi a po roce 1989 s otevřenými mřížemi. Návrh Jiřího Harcuby jsme ale nemohli nechat bez povšimnutí, proto na jeho počest vznikla tato unikátní sada mince od pana Hanuše a medaile od pana Harcuby,“ uvedl guvernér ČNB, Miroslav Singer. 

Na medaili je zpodobněn Václav Havel, který je s událostmi roku 1989 neoddělitelně spojený

Po smrti Václava Havla koncem roku 2011 se začaly množit aktivity k uctění jeho památky, mnoho námětů směřovalo také na Českou národní banku a Českou mincovnu. „V roce 2012 jsme ve spolupráci s Nadací Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 vydali zlaté a stříbrné pamětní medaile s portrétem Václava Havla od akademického sochaře Jiřího Dostála. Zájem veřejnosti předčil naše očekávání a díky tomu jsme pro Nadaci VIZE 97 vytěžili z prodeje medailí více jak dva miliony korun,“ uvedl ředitel České mincovny Radek Šulta. 

Česká národní banka našla vhodnou příležitost k důstojnému připomenutí osobnosti Václava Havla právě v těchto dnech, kdy si připomínáme 25. výročí událostí 17. listopadu. Návrh pamětní medaile Jiřího Harcuby je pevně spojen právě s Václavem Havlem, který byl hlavní postavou politických změn roku 1989. 

Na lícní stranu medaile umístil Harcuba Havlovo krédo – „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“. Na rubové straně je pak Havlův portrét v nezaměnitelné Harcubovské stylizaci. Vyražena je v tzv. kvalitě proof s  vysoce leštěnou plochou a matovaným reliéfem. „Manželův portrét je na Harcubově medaili opravdu velmi vydařený,“ komentovala novou sadu Dagmar Havlová, která se zúčastnila jejího slavnostního uvedení.

Medaili není možné zakoupit samostatně, ale pouze společně s pamětní mincí. Sada je balena v luxusní dřevěné etuji a doprovází ji brožura o životě a díle Jiřího Harcuby. Sada byla vyrobena v množství 4 000 ks. „O sady byl velký zájem ještě před dnešní oficiální emisí. Vzhledem k zajímavému tématu i nízkému nákladu předpokládáme, že bude sada záhy vyprodána. Proto doporučujeme všem zájemcům učinit objednávku včas. Cena sady je u České mincovny stanovena symbolicky na 1 989 Kč,“ uzavřel Šulta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.