CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

04. 02. 2019

0 komentářů

Pět rad, jak se dobře pojistit proti rakovině

 

Zatímco ještě před pár lety bylo obtížné se proti rakovině pojistit, dnes je samostatné pojištění rakoviny v nabídce většiny pojišťoven. Podle čeho tyto pojistky porovnávat a na co si dát pozor?

Loading



 

V České republice žije v současnosti zhruba půl milionu pacientů, u kterých bylo diagnostikováno onkologické onemocnění. Každý rok lékaři nově diagnostikují zhoubné novotvary u 80 tisíc lidí. Rakovina přitom znamená výrazný zásah do života člověka, a to mimo jiné v podobě dlouhodobé pracovní neschopnosti související se snížením příjmu a ve zvýšených nákladech na kvalitní léčbu. Na tuto skutečnost reagují i pojišťovny a zájemcům umožňují sjednat samostatné pojištění rakoviny, které potřebné finanční prostředky zajistí.

V nabízených pojistkách rakoviny jsou ale výrazné rozdíly, například v rozsahu pojištění, tedy na jaké typy rakoviny se pojištění vztahuje, nebo v přísnosti, jak je tato nemoc pojišťovnou definována. Rozhodně se proto vyplatí porovnávat.

Jen rakovina pohlavních orgánů, nebo veškerá rakovina?

Základní odlišností pojistek rakoviny je, co je vlastně pojištěno. Obvykle je totiž pojištěna pouze rakovina prsu a pohlavních orgánů. Rakovina ale postihuje i řadu jiných orgánů, například trávicí a močové ústrojí, dýchací ústrojí, štítnou žlázu, kůži a podobně.

REKLAMA

Pouze některé pojišťovny, například Allianz, NN či VZP, umožňují sjednat komplexní krytí (nikoliv jen rakovinu pohlavních orgánů či prsou). Širší rozsah mají i pojistky České pojišťovny a ČSOB Pojišťovny, které základní nabídku rozšiřují alespoň o rakovinu tlustého střeva a konečníku.

Veškeré druhy rakoviny bývají zahrnuty i v rámci životního pojištění formou pojištění závažných onemocnění, kde je však vyšší cena, neboť jsou kryty i další diagnózy jako je infarkt či mrtvice.

Jen nejvážnější forma, nebo i počáteční stádium?

Dalším rozdílem v nabízených produktech je definice rakoviny. Přísné pojišťovny peníze vyplatí jen při nejvážnějších formách, kdy je vyžadováno radikální operační řešení či dlouhodobá léčba.

REKLAMA

Moderní pojistky však tuto podmínku zmírňují a pro klienta produkt vylepšují. Vyplatí totiž určitou částku i v případě rakoviny v počátečním stádiu (tzv. in-situ), kdy se nádorové buňky ještě nešíří a nevznikly tak metastázy. I v tomto případě jsou totiž peníze potřebné, neboť i tato méně vážná forma rakoviny vyřadí člověka na určitý čas z práce. Navíc, pokud není poskytnuta kvalitní léčba v počátku, může se nemoc ještě více rozvinout.

Některé pojišťovny do krytí zahrnují i tzv. premaligní stavy, které výrazně zvyšují pravděpodobnost, že člověk v budoucnu onemocní rakovinou. Jde například o myelodyplastický syndrom (onemocnění krvetvorby, které může vyústit v akutní leukémii) či primární polycytémii (přemnožení červených krvinek). Některé z těchto nemocí zahrnují do pojistného krytí například pojišťovny Aegon a Uniqa.

Jen „směšná částka“, nebo slušný obnos?

Pojištění rakoviny se odlišuje i ve výši možného odškodnění za tuto diagnózu. Pojistná částka sjednaná ve smlouvě, která může činit i několik miliónů korun, je vyplacena jen v nejvážnějším případě nemoci.

U rakoviny v počátečním stádiu vyplácejí pojišťovny jen určité procento z této částky, obvykle pouze 10 či 20 procent. Nejvíce štědrá je v tomto ohledu ČSOB Pojišťovna, která vyplatí 50 procent. I při diagnóze méně vážné rakoviny je u této pojišťovny možné získat až dva milióny korun. Platí jen pro vybrané typy rakoviny, jako je například rakovina prsu či děložního čípku. Rakovinu děložního čípku v počátečním stádiu umožňuje pojistit i pojišťovna Uniqa, a to na 30 procent sjednané částky ve smlouvě.

Vybírejte pečlivě

Odlišností mezi pojišťovnami existuje ještě více. Před uzavřením pojištění si proto pečlivě nastudujte podmínky daného pojištění. Doporučuji se řídit především následujícími radami:

  1. Volte komplexní pojištění, kde je zahrnuta rakovina všech orgánů, nejen pohlavních. Nelze předvídat, jaký typ rakoviny člověku hrozí a jaký nikoliv. Příčiny vedoucí k rakovině ještě nejsou zcela probádané.
  2. Podle pojistných podmínek pojišťoven není rakovina jako rakovina. Vyhněte se produktům, které mají přísnou definici rakoviny, tedy pojišťují jen rakovinu v pokročilém stádiu a do výluk přidávají například veškeré melanomy.
  3. Dejte přednost produktům, které zahrnutí i rakovinu v počátečním stádiu (in-situ) a případně premaligní stavy, které mohou vést k nádorovému bujení.
  4. Připojištění závažných onemocnění v rámci životních pojistek mohou často nabídnout širší rozsah krytí, než samostatné pojistky rakoviny. Do vašeho výběru tedy zahrňte i tato pojištění.
  5. Nezajímejte se pouze o pojištění rakoviny. Důležité je být zajištěn i pro případ jiných nemocí a mít pojištěné riziko invalidity. Ta totiž může být způsobena celou řadou nemocí, nejen rakovinou, a nejvíce ohrožuje vaši schopnost výdělečné aktivity.

Dušan Šídlo, pojistný analytik společnosti Broker Trust

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Rozhovor: Pojišťovna má vyřešit problém, ne jen zaplatit škodu

Skutečnou hrozbou pro pojišťovny nejsou klimatické změny ani technologické firmy, které by si rády ukrojily díl trhu, ale to, jak rychle se dokáží pojišťovny přizpůsobit změnám a nepodcenit žádný aspekt, který na ně může dopadnout. V rozhovoru to uvedl prezident České asociace pojišťoven Martin Diviš.

Text: Redakce

24. 04. 2024

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Jaké sankce hrozí při nedodržení povinností v rámci daňového přiznání?

Stále platí, že nejvíc lidí podává přiznání k dani z příjmu fyzických osob až poslední týden v březnu. Proto Finanční správa od pondělí 25. března do úterý 2. dubna letos prodlužuje úřední hodiny podatelen všech finančních úřadů. Finanční úřady budou otevřené od 8 do 17 hodin. Neplatí to však pro […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *