CZK/€ 25.235 -0,12%

CZK/$ 23.616 -0,24%

CZK/£ 29.364 +0,02%

CZK/CHF 25.810 -0,65%

25. 01. 2021

0 komentářů

Pět daňových novinek, které vám letos ušetří peníze

 

Úderem nového roku došlo k mnoha změnám, které se vztahují ještě k loňskému roku. Změny se zásadně týkají například mimořádných odpisů nebo daňových ztrát. Přinášíme vám rady experta z poradenské společnosti Moore, které vám mohou pomoci při optimalizaci daňových povinností.

Loading



 

Přesně na Silvestra roku 2020 vyšel ve sbírce zákonů dlouho diskutovaný zákon č. 609/2020 označovaný jako daňový balíček, který nabyl účinnosti ke dni 1. ledna 2021. Michal Šesták, daňový expert ze společnosti Moore Accounting CZ, vás provede zásadními ustanoveními s retroaktivním dopadem do roku 2020. Ty tak mohou přispět k optimalizaci daňových povinností z uplynulého zdaňovacího období.

Pět věcí, na které byste měli myslet

Po delší době se do zákona vrací režim tzv. mimořádných odpisů, kdy dochází k přechodnému zkrácení doby odepisování u nových investic.

  1. Majetek zařazený v první odpisové skupině si bude poplatník moci rovnoměrně odepisovat 12 měsíců, namísto standardních tří let, a to do výše 100 % vstupní ceny.

 

REKLAMA

  1. Majetek zařazený ve druhé odpisové skupině bude moci poplatník odepisovat bez přerušení 24 měsíců, namísto standardních pěti let. U tohoto majetku bude poplatník prvních 12 měsíců moci uplatnit odpisy až do výše 60 % vstupní ceny, druhých 12 měsíců potom odpisy do výše 40 % vstupní ceny.

 

  1. Dočasné zavedení mimořádných odpisů se projeví i u finančního leasing. V daném období tak bude možné uzavřít leasingovou smlouvu s dobou trvání jeden nebo dva roky.

 

  1. Zvyšuje se i limit vstupní ceny pro povinné odepisování hmotného majetku, a to ze 40 na 80 tisíc korun. Zcela se také ruší kategorie nehmotného majetku, u které se stanou daňovými účetními odpisy.

Mezi další opatření, které významným způsobem umožní firmám zmenšit dopady propadu ekonomiky, je třeba zmínit také Zákon 299/2020 Sb. Ten novelizuje zákon o daních tak, že daňovou ztrátu lze uplatnit i dva roky zpětně.

  1. Pokud tedy poplatník daně vytvoří v roce 2020 daňovou ztrátu a v letech 2018 a 2019 vytvořil zisk a zaplatil daň z příjmů, může podat do těchto období dodatečné daňové přiznání, uplatnit ztrátu vytvořenou v roce 2020 a požádat o vrácení daňového přeplatku.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024

Komentář: Válka o prodlužování věku odchodu do důchodu

Prezident Pavel se rozhodl vstoupit jako moderátor do politického jednání mezi vládou a opozicí o jedné z nejdůležitějších reforem pro budoucnost České republiky. Toto vlídné gesto, aby bylo dosaženo konsenzu alespoň nad základními obrysy hned na začátku vyjednávání, mělo ale trvání jen pár hodin. Po potvrzeném zápisu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 04. 2024

Investice & daně. Kdy máte klid a kdy musíte vyplňovat přiznání?

Obliba investování u nás roste. Jen v podílových fondech Češi zhodnocují už přes 938 miliard korun, další stovky miliard mají investoři v akciích, burzovně obchodovaných fondech a dalších aktivech. Se vzrušujícím investičním světem je ale spojena i méně zábavná povinnost, a to jsou daně. Podívejte se, co si jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *