CZK/€ 24.340 -0,51%

CZK/$ 22.967 -1,08%

CZK/£ 28.146 -0,10%

CZK/CHF 25.174 -0,37%

29. 01. 2019

5 komentářů

Peníze investorů Triload Invest v ohrožení. Firma přestala vyplácet výnosy z dluhopisů

 

Držitelé dluhopisů společnosti Triload Invest s.r.o. už přes půl roku marně čekají na výplatu výnosů. Firma s nimi nekomunikuje, nevrátila jistiny, nemá webové stránky, neuveřejňuje povinné finanční výkazy a na podzim loňského roku dokonce čelila insolvenčnímu řízení. Drobní investoři tak mohou přijít o své investované peníze.

Loading 

Další v řadě emitentů korporátních dluhopisů neplní své závazky. V ohrožení se tak octly finanční prostředky klientů v hodnotě desítek miliónů! Společnost Triload Invest v letech 2017 až 2018 emitovala dvouleté a desetileté rizikové dluhopisy se zdánlivě lákavým výnosem až 12 %. Na podzim loňského roku ale firma již jednou čelila insolvenčnímu řízení kvůli neuhrazeným mzdám svých zaměstnanců. Nelze se divit, že nedokáže plnit ani závazky vůči svým investorům.

Na spotřebitelsko-poradenský server www.rizikovedluhopisy.cz se obrátila dcera jedné z poškozených investorek. Její matka v září 2017 zakoupila dva kusy dluhopisů společnosti Triload Invest se splatností v roce 2027 a výnosem 12 %. Výnosy z dluhopisů v nominální hodnotě 250 000 Kč měly být vypláceny kvartálně. Firma však od července 2018 přestala vyplácet úroky a s držiteli dluhopisů nekomunikuje. Na žádost o předčasné splacení dluhopisů z důvodu neplnění povinností emitentem nereagovala.

Vzhledem k tomu, že investice byla doporučena léty prověřeným finančním poradcem, neměly jsme pochybnost o její bezpečnosti. Přislíbené výnosy emitent 2x vyplatil v termínu, další výnos opakovaně sliboval vyplatit. Nevyplatil nic, přestal komunikovat. Nereaguje na emaily, telefony nezvedá, recepce žádnou osobní návštěvu nepřipustí, poštu nepřebírá. Nevíme, jaké má klient v tomto případě možnosti získání svých peněz zpět, a jak se můžeme proti takovým podvodným firmám bránit,“ vyjádřila se dcera jedné z investorek, paní Evy Kvíčalové.

Společnost Triload Invest vydala přinejmenším tři emise dluhopisů s úročením 8,1 %, 9 % a
12 % v celkovém objemu 174 milionů korun. V červenci 2018 obdrželi držitelé všech tří emisí vyjádření, že se vyplacení jejich výnosů o 14 dní zpozdí. K výplatě však nedošlo.

REKLAMA

„Ano je pravda, že došlo ke zdržení, ale tvrzení klientů, že nekomunikujeme, nebo ještě další se nezakládají na pravdě. K Vašemu dotazu poznamenám, že na řešení se intenzivně pracuje a bude v dohledné době předloženo,“ uvedl k celé věci jednatel společnosti Robert Krejčí, kterého server Rizikovedluhopisy.cz opakovaně žádal o vyjádření. Na konkrétní dotazy severu vůči kolika investorům má dosud nesplacené závazky, kdy hodlá své věřitele vyplatit, v jaké celkové hodnotě byly dluhopisy prodány, proč neuveřejňuje povinné finanční výkazy, a jak bylo s prostředky investorů naloženo, jednatel společnosti neodpověděl.

V případě, že emitent přestane výnosy vyplácet, jsou možnosti investorů velmi omezené. Většina z nich si plně neuvědomuje rizika spojená s investováním do firemních dluhopisů, která mohou vést ke ztrátě investovaných finančních prostředků. Vyjma žádosti o předčasné splacení z důvodu neplnění závazků, lze také podat návrh na insolvenci. Pokud zároveň existuje podezření, že investované prostředky emitent použil k jiným než deklarovaným účelům, mohou se investoři obrátit na Policii ČR a podat trestní oznámení pro podezření na podvod v rámci kterého uplatní náhradu škody,“ uvádí Eliška Skřivanová, tisková mluvčí serveru Rizikovedluhopisy.cz.

Emise dluhopisů společnosti Triload Invest jeví známky tzv. „prašivých dluhopisů“ od samotného počátku. Nabízená úroková sazba až 12 % je vysoce nestandardní. Podnikatelský plán velmi nekonkrétní, firma nezveřejňuje ekonomické ukazatele ve Sbírce listin. Rovněž webové stránky společnosti www.triload.cz nejsou k datu uveřejnění tohoto článku funkční.

Tisková zpráva Rizikovédluhopisy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Průzkum: Češi a investice

Lidé se domnívají, že investování není snadné, a přiznávají, že mu moc nerozumí. A souhlasí s tím, že investice jim mnohdy nabízejí i nedůvěryhodné firmy. V otázce investování si tak nechají poradit, na tom nejlepším zdroji informací se ale neshodnou.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Sabina

  3 února, 2019

  Dobrý den, prosím mám stejný problém, je někdo, kdo se již do insolvence přihlásil a byl odškodněn, či někdo, kdo podal TO na PČR abychom se k němu mohli připojit? Díky

  Odpovědět

 • Eliška Skřivanová

  4 února, 2019

  Dobrý den, Sabino, prosím, obraťte se na náš web skrivanova@rizikovedluhopisy.cz Kontaktovalo nás již několik nespokojených investorů. V prvním insolvenčním řízení žádný z dluhopisových věřitelů uspokojen nebyl, protože navrhovatelka (bývalá zaměstnankyně) návrh stáhla poté, co jí firma zaplatila. Nyní běží druhé insolvenční řízení a zde máte také možnost přihlásit svou pohledávku.

  Odpovědět

 • Gabriel

  4 února, 2019

  Dobrý den, tvrzení, že pan Krejčí nekomunikuje se bohužel na pravdě zakládá, tedy komunikuje, jen pokud mu peníze nesete, když ovšem své peníze chcete zpět, nezvedá telefony, neodpovídá na emaily ani na sms, nebo odpovídá naprosto na něco, na co není tázán. To, že sídlo firmy je recepce, která návštěvy nepřijímá je pravda. O faktu, že jde páchat insolvenci, by asi své „investory“ měl sám dopředu informovat, což se nestalo ani omylem a již v době první insolvence v klidu nabízí další možnosti investic, jak kdyby se nechumelilo.

  Odpovědět

 • Sabina

  20 února, 2019

  Dobrý den, prosím nevíte tedy paní Skřivanová, pokud jsem již přihlášená, je šance že budu odškodněna a všichni další přihlášení? Dívala jsem se, že pohledávek je přihlášených již poměrně hodně a dohromady to dělá sumu nemalou. Po jaké době od zahájení insolvenčního řízení může být věřitel povinen začít vyplácet své pohledávky? Děkuji

  Odpovědět

 • Eliška Skřivanová

  21 února, 2019

  Dobrý den, to je velmi relativní. Insolvenční návrh byl již jednou podán a to na podzim, kdy jej posléze navrhovatelka zpětvzala, protože byla její pohledávka uhrazena a na ostatní se tím pádem nedostalo, neb bylo řízení zastaveno. Doporučuji vyčkat a věc konzultovat s právníkem (který se specializuje na insolvenční právo). Bohužel, průměrný výtěžek nezajištěných věřitelů se pohybuje okolo 4 % z jejich pohledávek. Doporučuji tedy rozhodně podat také trestní oznámení pro podezření z podvodu, a pokud se prokáže, že byly investované prostředky použity k jinému, než deklarovanému účelu, můžete v rámci trestního řízení uplatnit náhradu škody.

  Odpovědět