Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

P2P jinak: balíky půjček s výnosem necelých devíti procent

Banky 28.06.2016 | 13:36 0 Komentářů

Na trh P2P vstupuje nový hráč. Oproti konkurenci ale namísto investice do jediného projektu nabídne investorům celý balíček obsahující stovky úvěrů. Ty jsou přitom nabízeny po důkladném prověření, jehož součástí jsou desítky různých kontrolních parametrů.  Odhadovaný výnos by se měl pohybovat okolo devíti procent. (Tisková zpráva: Ferratum Czech)

Společnost Ferratum Czech spouští nový investiční produkt. Základní myšlenka je obdobná jako u oblíbených P2P půjček. Investoři budou moci uložit své peníze do půjček běžných lidí. Na rozdíl od konkurence však nepůjde o podporu jediného projektu, ale pro investory jsou připraveny balíčky skládající se ze stovky poskytnutých úvěrů.  Princip produktu je v zásadě jednoduchý. „Ferratum Bank poskytuje úvěry pro své klienty. My tyto úvěry odkoupíme a nabídneme investorům ve formě kumulovaného balíčku. Investor tak nemusí složitě prověřovat každého účastníka zvlášť a má mnohem větší jistotu, že získá nejen svoji investici ale zároveň zajímavé zhodnocení,“ popisuje Gabriela Sikorová, ředitelka Ferratum Czech.

Pouze prověření klienti

Pro investory tak Ferratum v době nízkých úrokových sazeb představuje alternativu ke spořícím produktům. „Očekáváme, že se výnos našich klientů bude pohybovat okolo devíti procent. Vycházíme přitom z dlouhodobé simulace průběhu investic,“ říká Gabriela Sikorová, ředitelka Ferratum Czech. Rizikovost produktu je přitom velmi nízká, protože balíčky se skládají pouze z ověřených úvěrů. Podle slov Gabriely Sikorové prochází zájemci o půjčku důkladným ohodnocením. Samotný scóring klienta čítá desítky různých parametrů. Na jejich základě se rozhodne, zda žadatel úvěr získá. Navíc pro účely investičního balíčku jsou využity jen ty půjčky, které přichází od opakovaných klientů. Minimalizuje se tak riziko nesplácení půjčky. Zároveň má investor jistotu v podobně garantovaného zpětného odkupu. Společnost bude svým klientům smluvně garantovat, že vyplatí nejméně 85 % těch půjček z úvěrové série, kde klient nesplácí 60 dní.

Mezinárodní projekt

Vzhledem k tomu, že jsme nejnižší možnou investovanou částku stanovili na 500 korun, očekáváme, že zasáhneme opravdu širokou skupinu potenciálních investorů. Investovat s námi ale mohou i velcí hráči nebo institucionální investoři. Věřím, že je k tomu potenciál vyššího výnosu při rozumné míře rizika přiměje,“ vysvětluje Gabriela Sikorová. Zároveň dodává, že každá tranše úvěrů, která se bude vypisovat, by měla představovat investici v celkové hodnotě 1,5 až 3 miliony korun. Projekt tak počítá s tím, že se postupně zapojí i velcí hráči, kteří budou mít zájem o investice v řádech statisíců korun.

Do budoucna se také počítá se zapojením dalších evropských států. Ještě v letošním roce by měli klienti mít možnost investovat do půjček občanů Polska. Další země budou přibývat postupně. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.