Pátek 16. listopadu. Svátek má Otmar.

Osm otázek, které by si měl položit každý investor

Investice 21.06.2018 | 15:32 0 Komentářů

České ekonomice se stále mimořádně daří, mzdy rostou, koruna posiluje, Češi bohatnou. Řada lidí přemýšlí, jak naložit s volnými finančními prostředky. Stále častěji slyší, že pokud neinvestují, v dobách minimálních úrokových sazeb na běžných účtech a rostoucí inflace v podstatě vyhazují peníze oknem. Ano, i tak se to dá říci, ale každý investor by si měl před vložením svých peněz do některého z na trhu dostupných aktiv zodpovědět řadu otázek. Jinak hrozí, že přijde o podstatně více peněz (a nervů), než když nechá peníze „ležet“ v bance. Na které otázky by mimo jiné měly zaznít odpovědi?

Chci jít do rizika?

Každá investice s sebou nese jistou míru rizika. Čím vyšší výnos slibuje, tím více také hrozí, že se vložené peníze investorovi nemusí vrátit. Nevěřte pohádkám o zázračném zbohatnutí přes noc a bez rizika. Zastáváte-li rčení „lepší vrabec v hrsti“, zvolte konzervativní strategii – výnos bude nižší, ale vaše peníze budou v relativním bezpečí. Vybírat můžete například z nabídek stavebního spoření (ano, i to je svým způsobem investice), konzervativně zaměřených fondů doplňkového penzijního spoření, podílových fondů zaměřených na dluhopisy nebo třeba fondů kvalifikovaných investorů zaměřených na nemovitosti. Naopak pokud se nebojíte riskovat, můžete zvolit fondy s dynamickou investiční strategií nebo se pustit do investování do akcií.

Nevsázím vše na jednu kartu?

Správně složené investiční portfolio je diverzifikované – rozložené mezi více aktiv, ideálně takových, která nepotká třeba během ekonomické krize či geopolitického napětí podobný osud. Mají-li základ vašeho portfolia tvořit například akcie, část investic byste měli vložit i do jiných aktiv – nemovitostí, dluhopisů, cenných kovů či fondů, které mají svá vlastní portfolia diverzifikovaná přesně z výše popsaných důvodů.

Jaký je můj investiční horizont?

Zvažte, jak dlouho chcete (můžete) své finanční prostředky v investici držet. Vaše investiční strategie a výběr vhodných nástrojů by se měly odvíjet od toho, jestli plánujete investovat dlouhodobě, nebo jen krátkodobě spekulovat. Počítejte také s tím, že jednotlivá aktiva se liší ve své likviditě. Fyzickou nemovitost budete v případě potřeby volných prostředků prodávat podstatně déle než akcie, které na burze prodáte i za pár vteřin.

Chci investovat v cizí měně, nebo v korunách?

Měnové riziko je podstatný faktor, který musíte vzít při volbě investičního nástroje v potaz. Budete-li investovat do aktiv, která se obchodují v dolarech či eurech, počítejte i s pohyby kurzů těchto měn vůči koruně. Například stále více populární ETF (burzovně obchodované fondy) se obchodují pouze v cizích měnách a v případě prudkého posílení koruny mohou investoři o značnou část hodnoty investice kvůli slábnoucí zahraniční měně přijít. Slábnoucí koruna jim přirozeně naopak „hraje do karet“. Těm, kteří investují v korunách tak odpadá alespoň jedna starost a s pohyby kurzů si tolik hlavu lámat nemusejí.

Zvládnu investovat na vlastní pěst?

K uzavření většiny investic budete potřebovat prostředníka, tzv. brokera. Ten vám může pomoci s výběrem vhodných aktiv, ale rozhodovat se můžete zcela podle vlastního uvážení. Pro ty, kteří nemají s investicemi dostatečné zkušenosti, může být tento postup rychlou cestou, jak přijít o peníze. Pro začínající investory tak mohou být optimální variantou fondy, kde se o složení investic stará tým odborníků.

Nepodléhám módní vlně?

Začít investovat do konkrétního aktiva jen proto, že jsem o něm slyšel v hlavní zpravodajské relaci nebo si o něm povídali lidé ve frontě v obchodě, rozhodně není cesta k úspěchu. Ve chvílích, kdy to vypadá, jako že snad každý vložil své peníze do akcie populární firmy, komodity nebo třeba v poslední době tolik skloňované kryptoměny, bývá už dané aktivum blízko vrcholu a zpravidla ho čeká brzký propad. Investovat spolu s davem se nevyplácí.

Kolik mám investovat?

Každý je ochotný investovat jinou částku. Zvolte si takovou, která bude komfortní vzhledem k vašemu majetku a finanční rezervě. Například do podílových fondů můžete dnes investovat i v řádu stokorun za měsíc. Pro movitější investory jsou alternativou například fondy kvalifikovaných investorů, do kterých je podle zákona možné investovat od jednoho milionu korun a výše. Fondy kvalifikovaných investorů nabízejí oproti běžným otevřeným fondům pestřejší škálu příležitostí, jako jsou investice do komerčních nemovitostí, půdy, ale třeba také vína či automobilových veteránů.

Kdo se bude o mé peníze starat a jakou má strategii?

Jak mezi Čechy roste investiční apetit, přibývá i investičních příležitostí. Podle Asociace pro kapitálový trh ČR u nás například fondy kvalifikovaných investorů spravují 125,7 miliardy korun, přičemž objem narostl meziročně o 29 miliard. Lze očekávat, že se bude postupně rozšiřovat i počet těchto fondů. Bude tak stále více důležité důkladně porovnávat zaměření a strategie jednotlivých fondů, vývoj daného segmentu trhu, podmínky vystoupení z fondu, investiční horizont a rovněž tým profesionálů, který se o portfolio fondu stará. Tyto informace najdete vždy v tzv. statutu či v klíčových informacích každého FKI na webových stránkách daného fondu. Pečlivě je prostudujte.

Martin Skalický, ředitel Fondu kvalifikovaných investorů Edulios

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.