Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Opatrné komentáře managementu amerických bank trhy nepřesvědčily

  • Zhruba za měsíc rozhodne bulharský regulátor o odejmutí / neodejmutí licence společnosti ČEZ Electro Bulgaria.
  • Dnes se akcie Komerční banky obchodují naposledy s nárokem na dividendu ve výši 47 CZK na akcii.
  • Evropské akcie na počátku týdne zřejmě mírně porostou.
  • Začátek nového týdne přinese důležité statistiky o maloobchodních tržbách ve Spojených státech. V jeho dalším průběhu budou zajímavé údaje o průmyslové výrobě a některých datech z trhu nemovitostí. Starý kontinent dnes a prakticky ani v celém týdnu nic zásadního nenabízí, za zmínku jen stojí německý předstihový ZEW index.
  • Výsledky hospodaření zveřejní americký Netflix nebo Bank of America.
  • Société Générale zvýšila doporučení pro akcie britského maloobchodního řetězce Tesco na Držet.

Obchodování na zámořských trzích

Americký index S&P 500 v pátek ztratil 0,3 %, za celý týden si však polepšil o dvě procenta. Rozšíření dalších zisků vystavily stopku finanční tituly, které během páteční seance oslabily o více jak 1,5 %. Přestože výsledky za první kvartál letošního roku bank JPMorgan Chase a Citigroup překonaly očekávání, komentáře managementu včetně další instituce Wells Fargo byly ohledně úvěrových aktivit velmi opatrné.

Během víkendu se pozornost uchylovala k vojenským atakům Spojených států v Sýrii a možným odvetám Ruska. Prezident Vladimir Putin útoky odsoudil, nicméně z jeho úst nezazněla potřeba odplaty, což se promítlo na růstu futures kontraktů na americké akciové indexy.

Asijské trhy na počátku nového týdne společnou řeč nenašly, a tak mezi rostoucími indexy můžeme nalézt japonské, jihokorejské či australské, které přidávají do půl procenta, naopak akcie obchodované v Hongkongu či na čínských pevninských burzách přicházejí o více jak 1,5 %. V červeném končí obchodování i indické tituly se ztrátami okolo 0,2 %.

Makroekonomický kalendář s výjimkou dnešních amerických maloobchodních tržeb je v tomto týdnu spíše nezajímavý. Pro trhy tak bude důležitá výsledková sezóna, a to zejména z toho pohledu, zda se budou v USA naplňovat optimistická očekávání, která ukazují na růst ziskovosti o více jak 18 % a tržeb o téměř 7,5 %. Geopolotická situace bude na trzích přemrštěný apetit k nákupům rizikových instrumentů limitovat.

ČEZ

Bulharský energetický regulátor zhruba za měsíc rozhodne o tom, zda odejme licenci prodejní společnosti ČEZ Electro Bulgaria. Řízení trvá již od roku 2014, když jeho součástí byly i další dva distributoři energií v zemi, rakouská EVN a česká Energo-Pro, a týkalo se porušení licence tím, že zadrželi finanční prostředky dlužníkům, kterým byla i státní společnost NEK. Obě dvě zmíněné firmy si licence na základě dřívějšího rozhodnutí regulátora udržely.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.