Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Odpolední komentář z devizového trhu: Český průmysl s koncem roku mocně finišoval

Investice 08.01.2018 | 16:08 0 Komentářů
Kurz české měny na úvod týdne stagnoval, když se držel stabilně pod hladinou 25,55 CZK/EUR. To znamenalo, že koruna se dnes stala nejúspěšnější měnou regionu. Okolní měny totiž oslabovaly. Maďarský forint znehodnotil o zhruba čtvrtinu procenta, polský zlotý dokonce třetinu procenta.

Regionální měny primárně doplatily na ztráty eura na trhu s americkým dolarem. Zlotému pak neprospěly změny v polském kabinetu a příliš podpory nelze čekat ani od zasedání polské centrální banky ve středu. Zvýšení úrokových sazeb se nedočkáme (na rozdíl třeba od Rumunska, kde dnes tamní centrální banka nečekaně po téměř deseti letech přistoupila ke zvýšení sazeb).
Ráno zveřejněná data nedopadla z pohledu koruny rozhodně špatně. Statistika listopadové bilance zahraničního obchodu i průmyslové produkce ukázaly na silnou dynamiku zahraniční i domácí poptávky. Tuzemské hospodářství v závěru loňského roku nabralo na rychlosti. Podrobnější komentář k dnešním listopadovým datům z reálné ekonomiky naleznete na http://bit.ly/2mc8gyP. Utažený trh práce generuje růst mezd s dopadu do jádrové inflace. Robustní inflační výhled bude podle nás znamenat, že ČNB bude letos každé čtvrtletí zvyšovat sazby a zatraktivňovat investice do koruny. Letošní první zvýšení přijde již 1. února.
Jan Vejmělek
Hlavní ekonom KB

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.