Úterý 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Odliv dividend a slabší export tlačí běžný účet do deficitu

Makro 15.10.2018 | 11:35 0 Komentářů

Běžný účet platební bilance v srpnu pokračuje mírným deficitem, ve kterém pravděpodobně zůstane i po zbytek roku. Za záporným saldem opět stojí nižší přebytek zahraničního obchodu a stále silný odliv dividend do zahraničí (25,3 mld. Kč). Meziročně je tak celkové saldo běžného účtu téměř stejné.

Odliv dividend a klesající přebytky zahraničního obchodu jsou hlavními faktory, které brání koruně v posilování. V posledních měsících se jejich efekt zkombinoval s rizikovou averzí vůči měnám rozvíjejících se trhů a koruna výrazně oslabila.

Srpnový finanční účet naznačuje příliv kapitálu ve výši 8,2 mld. Kč vzhledem k rychlejšímu růstu pasiv před růstem aktiv vůči zahraničí. Samotné saldo portfoliových investic zůstává jen mírně kladné díky snížení investic nerezidentů do tuzemských státních dluhopisů. Na druhou stranu vzrostly závazky bankovního sektoru vůči zahraničí (tj. vklady nerezidentů).

Podle naší prognózy by přebytek běžného účtu za celý rok 2018 měl dosáhnout 45 mld. Kč, což by znamenalo meziroční pokles o necelých patnáct miliard.

František Táborský, analytik Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.