Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Objem spotřebitelských úvěrů v Evropě dosáhl v prvním pololetí 235,1 mld. EUR

Půjčky 12.12.2019 | 11:37 0 Komentářů

Praha 12. prosince 2019. Evropský trh se spotřebitelskými úvěry v letošním prvním pololetí meziročně vzrostl o 0,6 % na 235,1 miliardy eur. Vyplývá to ze statistik federace Eurofinas, která zastřešuje poskytovatele spotřebitelských úvěrů a financování aut ze sedmnácti zemí. Českou republiku v Eurofinas zastupuje Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA).

Sféra osobních půjček včetně revolvingových úvěrů a financování v místě prodeje vykázala meziroční růst o 2,3 %. Objem nových půjček na automobily pro privátní klientelu meziročně vzrostl o 0,4 %, přičemž financování ojetých osobních vozidel prokázalo lepší kondici než financování nových osobních automobilů. Souhrnná výše úvěrů poskytnutých na privátní ojeté osobní vozy meziročně stoupla o 4,7 %, zatímco v případě nových osobních vozidel určených pro spotřebitele došlo k poklesu o 4,1 %. Celkem půjčili poskytovatelé zastřešení národními asociacemi sdruženými v Eurofinas domácnostem na nové i ojeté osobní automobily 53 miliard eur.

Federace Eurofinas v prvním pololetí zaznamenala velké rozdíly ve výkonnosti trhu se spotřebitelskými úvěry v jednotlivých zemích. Nejlepšího výsledku v Evropě dosáhly italský trh, který si meziročně připsal 8,3 %, španělský trh (+5,3 %) a německý trh (+4,2 %). Naopak největší meziroční pokles nahlásily Turecko (-49,1 %) a Belgie (-5,3 %). Uvedené procentuální změny přitom zohledňují kurzový vývoj.

Členské firmy ČLFA zaznamenaly v prvním pololetí letošního roku na poli spotřebitelského financování meziroční snížení obchodů o 5 %. „Hlavním důvodem byl nepříznivý vývoj na trhu s novými osobními vozidly,“ vysvětluje generální tajemník ČLFA Jaroslav Krutilek. Od poloviny roku se situace v registracích nových osobních aut začala zlepšovat, což se projevilo také ve statistikách ČLFA za tři čtvrtletí roku: meziroční pokles v oblasti spotřebitelského financování za celé toto období činil 1,5 %.

Tisková zpráva ČLFA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.