CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

25. 08. 2016

0 komentářů

Objem dluhu z nově poskytnutých úvěrů v 2. čtvrtletí 2016 meziročně vzrostl o 18 %

 


 

Objem dluhu z úvěrů poskytnutých ve druhém čtvrtletí roku 2016 dosáhl 149,1 miliardy korun, což je o 23,2 miliardy více než ve stejném období minulého roku. Meziroční nárůst nově poskytnutého dluhu tak činí 18 %. U krátkodobého dluhu, kterému dominují spotřebitelské úvěry, byl nárůst více než pětinový (21 %), zatímco u dlouhodobého dluhu, který tvoří hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, činil meziroční nárůst 17 %. „Lidé si v průměru půjčují stále vyšší částky. Důvodem je fakt, že na jedné straně rostou příjmy domácností a vyšší příjem je zárukou bezpečného půjčení většího objemu peněz ze strany věřitelů a na straně druhé  roste i likvidita bank a finančních institucí, tedy množství peněz, které mohou půjčit, vysvětluje Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací. Průměrná částka připadající na jednoho klienta s dlouhodobým dluhem se meziročně zvýšila o téměř 92 tisíc na 1,33 milionu korun (+ 7,4 %). Průměrná částka na klienta s krátkodobým dluhem se potom meziročně zvýšila o přibližně 9 tisíc korun na 163 tisíc korun (+ 6 %).  Zatímco počet lidí s dluhem se meziročně zvýšil pouze o necelé procento, objem celkového dluhu se zvýšil o 7,6 %.

Objem ohroženého dluhu i průměrná částka na klienta s ohroženým dluhem klesá

Celková výše ohroženého dluhu dosáhla koncem prvního pololetí letošního roku 47 miliard korun, což je o 3,9 miliardy méně než ve stejném období roku 2015. Na meziroční snížení má vliv především pokles ohroženého dlouhodobého dluhu o 2,7 miliardy korun. „Lidé mají k dispozici více peněz a jsou schopni lépe splácet své finanční závazky. Pokud už se dostanou do problémů se splácením, dluží menší částky než před rokem. Projevuje se tak zejména příznivá ekonomická situace a dlouhodobě nízká nezaměstnanost,“ říká Zuzana Pečená, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací.

Průměrná částka na klienta s ohroženým dlouhodobým dluhem klesla meziročně o 64 tisíc na 509 tisíc korun, tedy o 11,2 %. Částka na klienta s ohroženým krátkodobým dluhem klesla dokonce o 16,6 %, konkrétně o téměř 20 tisíc na 100 tisíc korun. Počet klientů, kteří nespláceli své dlouhodobé dluhy, klesl v prvním pololetí o 1 249 na 30 745 lidí, tedy téměř o 4 %. Naopak počet lidí s ohroženým krátkodobým dluhem se meziročně zvýšil o 15 % na 312 tisíc, tedy o necelých 42 tisíc.

Tisková zpráva: CBCB – Czech Banking Credit Bureau, a. s.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Michal Kovářík: Zbavte se špatných dluhů nebo se jich úplně vyvarujte

V jednom z předchozích článků (Investice do každé rodiny, budu to hájit klidně celé hodiny) jsem se snažil zdůraznit, jak důležité a nepostradatelné je v rámci práce se svým finančním rozpočtem investovat. Peníze pracují ve váš prospěch. Než však začnete investovat, je ještě dobré udělat pár kroků […]

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

22. 05. 2023

Evropské realitní firmy výrazně propadly, duch nemovitostí obchází banky na Starém kontinentu

Od prosince 2021 se evropské realitní firmy propadly o 43 %. Vyšší úrokové sazby snižují hodnotu jejich aktiv a postupně rostoucí úrokové náklady jim ujídají z provozních peněžních toků. Celé odvětví má nízký P/B poměr 0,7x, a trh tedy nejspíš očekává, že si jejich aktiva i peněžní toky v budoucnu […]

Text: Redakce

31. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *