Pondělí 25. října. Svátek má Beáta.

Obchodní válka se uklidňuje, trhy rostou

Investice 14.05.2019 | 17:09 0 Komentářů

Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování se ziskem. Index Dow Jones posiluje o 0,5 %, S&P 500 roste o 0,4 % a technologický Nasdaq stoupá o 0,6 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe daří energetickým společnostem (+1,1 %) a technologickým firmám (+1 %).

Ve ztrátě otevřela pouze síťová odvětví, když odepisují 0,4 % své hodnoty. Hlavním důvodem růstu akciových trhů je uklidnění rozbouřených vod obchodní války, když dnes nedochází k žádným dalším eskalacím. Americký prezident Donald Trump na Twitteru chválil cla na kovy, která dle jeho slov pomohla americkému autoprůmyslu a sektoru obrany. Souběžně s tímto také oznámil, že obchodní dohoda bude uzavřena „až přijde ten pravý čas“ a „bude to mnohem rychleji, než si lidé myslí“.

Nálada na evropských trzích kopíruje celosvětový vývoj. Hlavní index Stoxx 600 aktuálně posiluje o 0,7 %. Rostou téměř všechny sektory, a to do výše až 1,5 % v případě technologických firem. Ztrácí jen realitní developeři (-0,3 %).

Pražská burza dnes za silně podprůměrné obchodní aktivity posílila o 0,6 %. Nejvíce rostla Moneta Money Bank (+1,7 %), následovaná mediální skupinou CME (+1,6 %). Dnes zveřejnil výsledky ČEZ, kde byla zklamáním především navržená dividenda ve výši 24 CZK na akcii.

Jiří Kostka
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.