Čtvrtek 16. září. Svátek má Ludmila.

Obavy z výsledku nedělního referenda v Italii dnes táhly evropské trhy dolů

Investice 28.11.2016 | 17:16 0 Komentářů

Evropské akciové trhy dnes táhnou dolů především obavy z nedělního referenda v Itálii, když italské bankovní domy ztrácí mezi 2 a 3 % a bankovní sektor celkové přispívá nejvíce (-1,3 %) k poklesu  indexu Stoxx Europe 600, který ztrácí 0,6 %. Podle odhadů FT by se až osm italských bank mohlo dostat do potíží v případě neúspěchu italského premiéra Matea Renzi v nedělním referendu. 

Italské akcie se, podle údajů agentury Bloomberg, za poslední měsíc vyvíjely nejhůře z evropských trhů. K italským bankám se dnes přidávají i RBS, která v obavách o úspěch prodeje Williams & Glynn, oslabuje o 1,8 % a španělská Banco Popular Espanol, která z evropských bank ztrácí nejvíce (-7,2 %). K jediným rostoucím sektorům dnes patří utility a realitní sektor a to jak na evropských tak na amerických trzích. Nejvíce si tak připisují integrovaní výrobci a distributoři elektrické energie, britská Centrica (+2,6 %) a španělská Endesa (+2,2 %).

Americké akcie dnes mírně oslabují z pátečních historických maxim. Euforie ze zvolení Donalda Trumpa, která od 8. listopadu posunula index S&P 500 o 3.4 % vzhůru na maximum přesahující 2.200 bodů, zřejmě zašla příliš rychle příliš daleko a index dnes ztrácí 0,2 %. Nejvíce se na poklesu podílí zdravotnictví, finanční instituce a spotřebitelské zboží. Výrobce hraček Hasbro a internetový obchodník Amazon oslabují o 3,1 a 1,8 %. Banky, které patřily k šampiónům posledního měsíce, ztrácí přes 0,5 %, když nejvíce oslabují akcie Morgan Stanley a Citigroup a to o 1,3 %. Naopak sektory utilit a realit dnes posilují o 1 a 0,7 %.

České akcie dnes následovaly evropské trhy v cestě dolů, i když pražský index PX ztratil pouze 0,3 %. Nejvíce dnes táhly pražskou burzu dolů rakouské finanční skupiny VIG –2,5 % a Erste Group –1,8 %. K poklesům se přidaly i akcie producenta netkaných textilií Pegas Nonwovens (-1,7 %), mediální skupiny CME (-1,5 %) a telefonního operátora 02 (-0,9 %). Od většího propadu dnes pražskou burzu zachraňovaly akcie Komerční banky, které si připsaly 1,4 % a Moneta Money Bank s 0,5 %. Energetická skupina ČEZ také přispěla pozitivními 0,3 % i přes nevýrazný pohyb cen silové elektřiny.

RICHARD MIŘÁTSKÝ
Equity Analyst
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.