Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Obavy z deflace vedou ECB k netradičním krokům

Makro 22.07.2014 | 10:21 0 Komentářů

Růst evropské ekonomiky v prvním čtvrtletí tohoto roku byl pro mnohé zklamáním. Nad starým kontinentem navíc visí strašák v podobě rekordně nízké inflace. Evropská centrální banka (ECB) se ve snaze o udržení a podpoření křehkého hospodářského růstu uchyluje k bezprecedentním opatřením. Přimět banky, aby poskytovaly více úvěrů, má například zpoplatnění vkladů. ECB doufá, že banky raději své hotovostní přebytky půjčí, než aby platily za jejich ukládání. (Tisková zpráva: ČSOB Asset Management)

Klíčové pro rozhýbání ekonomiky a také snížení nezaměstnanosti je zejména podpora poskytování úvěrů podnikům, které nyní v očekávání nižších cen investice spíše odkládají. ECB proto snížila úrokovou sazbu na rekordních 0,15 % a poskytuje nyní komerčním bankám nejlevnější úvěry v historii.

Opatření mají také pomoci také v boji s nepříznivým vývojem inflace. Ta je již více než rok hluboko pod dvouprocentní hranicí, kterou ECB stanovila jako optimum cenové stability. „Obavy, že se celá eurozóna ocitne v deflační spirále, jsou však poněkud přehnané. Inflace dosáhla svého dna a lze očekávat, že i díky intervencím ECB se bude zvyšovat, ačkoliv tempo zrychlování nebude nikterak závratné,“ říká Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost. V USA je inflace ostatně již nějaký čas v pohybu směrem vzhůru a od února do května poskočila o celé jedno procento na 2,1 %.

Ze současných úrokových sazeb se přirozeně radují zejména dlužníci. Jak domácnosti, které oceňují nízké splátky, tak i firmy, jejichž projekty vykazují vyšší výnosnost. Naopak v růst sazeb doufají soukromí investoři, kteří vložili své prostředky například do produktů postavených na držení dluhopisů do doby splatnosti. „Čekání na vyšší úrokové sazby však vypadá jako čekání na Godota. Vyšší sazby stále nepřicházejí a cena peněz zůstává mizivá a s tím i výnosy kreditně nejkvalitnějších pevně úročených nástrojů,“ komentuje situaci Aleš Prandstetter. Aktuální politika ECB zároveň napovídá, že nízká úroveň sazeb bude realitou ještě delší dobu.

Evropská ekonomika se pomalu staví na nohy. Pomáhá jí zlepšená důvěra podnikatelů a spotřebitelů a obnova asijského exportu. K celkovému zotavení má však ještě daleko. V delším časovém horizontu by jí mohl uškodit dlouhodobý, ale poněkud opomíjený faktor. Demografický vývoj v Evropě věští pokles počtu obyvatelstva, podobně jako je tomu například v Japonsku. Pozitivní přírůstek populace přitom generuje dodatečnou poptávku, na které je závislý růst hospodářství, ale i inflace. „Pokud tento, nikoli jediný, ale vcelku důležitý, motor vypadne na dlouhou dobu, není japonská stagnace při vysoké životní úrovni a v prostředí s nízkou inflací a úroky úplně nepravděpodobným scénářem,“ uzavírá Aleš  Prandstetter.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.