Neděle 17. října. Svátek má Hedvika.

O letošních Vánocích si Češi užijí pět nepracovních dní. Kvůli rekordnímu volnu si ale musí dát pozor na včasné odeslání plateb do jiných bank

Banky Air Bank 06.12.2018 | 09:42 0 Komentářů

Pokud klient posílá v pracovní den peníze na účet do jiné tuzemské banky, podle zákona o platebním styku musí tato platba dorazit do druhé banky následující pracovní den. Když je ale mezi těmito pracovními dny volno, ať už víkend, nebo státní svátek, peníze mohou putovat na účet příjemce více kalendářních dní. A taková situace, kdy mezi dva pracovní dny vstoupí dokonce pět nepracovních dní, nastane o letošních Vánocích. Klienti bank by si proto měli dát pozor na to, kdy své platby odesílají. Letos se totiž může stát, že mezi zadáním platby a jejím přijetím uplyne i celý týden.

Pět souvislých nepracovních dní zažili Češi naposledy o Vánocích před čtyřmi roky. Také letos navazují všechny tři vánoční svátky na víkend a to kromě delšího volna může pro některé klienty znamenat komplikace při odesílání peněz přes bankovní účty. Nejdelší proluka mezi zadáním a přijetím platby může nastat v případě, kdy klient platbu zadá v pátek 21. prosince večer, tedy v době, kdy banka platby pro tento den už nepřijímá. Tato platba se pak odešle až následující pracovní den, tedy ve čtvrtek 27. prosince, a do jiné tuzemské banky dorazí nejpozději v pátek 28. prosince. Mezi zadáním platby a jejím přijetím tak uplyne celý týden.

„Komplikace kvůli delšímu volnu, kdy peníze putují na účet příjemce v jiné bance i několik dní, vyřeší už příští rok takzvané okamžité platby. Tento typ platby totiž dokáže banka doručit za několik sekund i do jiné tuzemské banky, a to i během svátků, 24 hodin denně. Protože na okamžité převody mezi účty vedenými u Air Bank jsou naši klienti zvyklí, chtěli jsme jim okamžité převody peněz nabídnout i při platbě do jiné tuzemské banky. A proto jsme byli jedněmi z těch, kdo projekt okamžitých plateb pro český trh iniciovali. Nyní okamžité platby testujeme a klientům je plánujeme nabídnout už v prvním čtvrtletí příštího roku,“ říká Tomáš Veselý, vedoucí Oddělení každodenních služeb Air Bank.

Další pětidenní vánoční volno si Češi užijí zas až v roce 2025. V následujících šesti letech totiž vždy některý z vánočních svátků připadne na víkend anebo budou svátky a víkend proloženy pracovním dnem.

Posílání peněz před vánočními svátky 2018

Posílání peněz na jiný účet vedený u Air Bank:

Platby z Air Bank do Air Bank posíláme okamžitě, a to třeba i během štědrovečerní večeře.

Posílání peněz na účet v jiné tuzemské bance:

Pokud klient zadá v pátek 21. 12. platbu v českých korunách na účet vedený v jiné tuzemské bance do 11.30, v naprosté většině případů zpracuje Air Bank platbu tak, aby ji banka příjemce mohla na účet připsat ještě ten samý den.

Pokud klient v tento den zadá platbu později, nejpozději ale v 16.30, Air Bank platbu ještě ten samý den odešle a peníze na účet banky příjemce dorazí následující pracovní den, tedy ve čtvrtek 27. 12.

Platby zadané 21. 12. po 16.30 budou odeslány až ve čtvrtek 27. 12. a doručeny nejpozději v pátek 28. 12.

Posílání plateb do konce roku 2018

Posílání peněz na jiný účet vedený u Air Bank:

Platby z Air Bank do Air Bank může klient posílat až do silvestrovské půlnoci, peníze převedeme okamžitě.

Posílání peněz na účet v jiné tuzemské bance:

Pokud klient zadá 31. 12. platbu v českých korunách na účet vedený v jiné tuzemské bance do 11.30, v naprosté většině případů zpracuje Air Bank platbu tak, aby ji banka příjemce obdržela ještě letos.

Posílání peněz do zahraničí:

Pokud klient zadá zahraniční platbu do 31. 12. do 15 hodin, Air Bank tuto platbu v naprosté většině případů ihned zpracuje a odešle. Připsání peněz na účet příjemce ale závisí na lhůtách a státních svátcích, které platí v zemi, kam platbu klient posílá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.