Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Nové auto, bazén či exotická rozlučka se svobodou. Češi stále častěji pravidelně investují, aby si plnili nejrůznější sny

Banky 30.05.2017 | 12:00 0 Komentářů

Češi si nejčastěji spoří na budoucnost pro sebe a svou rodinu. Běžné spořicí produkty však dnes kvůli nízkým úrokovým sazbám často nepokryjí ani inflaci. Potenciál lepšího zhodnocení může nabídnout investování, které přitom nutně nezatěžuje rodinný rozpočet. Data nám ukazují, že Češi investují primárně s cílem vytvořit si finanční rezervu, ale také aby si plnili různé sny a touhy. Jaké? Kvalitní kolo, cesta na olympiádu, rozlučka se svobodou v exotické zemi, bazén na zahradě nebo investice do vzdělání potomků. Po čem všem toužíme, nám ukázal podrobný pohled na data klientů UniCredit Bank, kteří využívají produkty pravidelného investování. Odborníci doporučují investovat přibližně 10 % z čistého měsíčního příjmu.

Češi nejčastěji investují, aby získali finanční polštář do budoucnosti (62 %). Často ale myslí i na budoucnost svých dětí. Prostřednictvím pravidelných investic zhodnocuje peníze na start do života svého dítěte každý desátý Čech. Zhodnocené úspory pak jejich potomci využívají například na studium, bydlení či financování svateb. Rodiče chtějí svému dítěti darovat větší finanční částku k plnoletosti nebo jim ulehčit start do manželství.

„Investování není jen o finanční budoucnosti, ale můžeme si díky němu dovolit plnit malé i velké životní sny. Nová motorka, drahé koníčky, exotická dovolená nebo návštěva olympijských či fotbalových mistrovství či dokonce plastické operace – na to všechno si Češi podle názvů jejich investičních programů neváhají odkládat peníze bokem nebo investovat,“ říká Aleš Mátl, manažer investičních produktů UniCredit Bank pro Českou republiku,
a dodává: „Nejdůležitější a často zároveň to nejnáročnější na investování je podle našich zkušeností vůbec začít. Mnoho lidí o sobě tvrdí, že nemají na spoření či investování sebedisciplinu. Kdo ale už jednou začne, jde mu to potom tak nějak samo.“ Aleš Mátl uvádí i několik rad z praxe: „Nejlepší je zadat trvalý příkaz na den výplaty a na dalších 10 let na něj zapomenout.“

Dalším častým přáním Češek a Čechů je investice do bydlení. Šetříme si na rekonstrukci a koupi vlastního bytu, domu nebo chaty, ale i nového bazénu nebo zahrady. Každý dvacátý Čech potom pravidelně investuje na přilepšení k důchodu, například na cestování nebo koníčky, kterým by se mohl nově věnovat.

Pravidelné investování – po malých částkách k zajímavé sumě v budoucnu

UniCredit Bank svým klientům pomáhá s plněním snů a přání i díky programu pravidelného investovaní U invest Plus. V době nízkých úrokových sazeb na běžných i spořicích účtech nabízí výhodnější alternativu s výrazně vyšším potenciálem zhodnocení odložených prostředků. „Podle našich zjištění není pro Čechy hlavním motivem investování získaný výnos, často chtějí jen ochránit hodnotu svých prostředků. Je zbytečné nechat všechny své peníze ležet na účtu, když mohou díky pravidelným nebo jednorázovým investicím přinášet svým majitelům zhodnocení,“ vysvětluje Aleš Mátl. „Pravidlo říká, že na vytvoření dostatečné finanční rezervy na neočekávané události bychom si měli odkládat alespoň desetinu svého čistého příjmu. Ne každý rodinný rozpočet to však unese. Ale mysleli jsme i na ně, minimální pravidelná investice začíná na 500 korunách,“ vysvětluje.

S programem U invest plus mohou klienti investovat částky již od 500 Kč za měsíc a pohodlně tak zvýšit svou finanční rezervu nebo odkládat peníze na splnění svých přání. Stačí zvolit měsíční částku, vybrat jednu z investičních strategií (konzervativní, vyváženou nebo dynamickou) a vybrat dobu, po kterou chcete investovat (5, 7 nebo 10 let). Pravidelnou investici může klient kdykoli zrušit nebo upravit výšku a frekvenci své investice. Stejně tak je možné kdykoli a bez poplatků vybírat částku, kterou právě potřebuje. „Na pobočce s vámi můžeme probrat konkrétní sny, jejich finanční realizovatelnost a podle toho vhodně nastavit parametry programu pravidelného investovaní,“ dodává Aleš Mátl.

U invest Plus  má díky renomovaným investičním správcům jako například Pioneer Investments, BlackRock či J. P. Morgan velice blízko k produktům soukromého bankovnictví pro širokou maloobchodní klientelu.

Tisková zpráva UniCredit Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.