Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

Nová regulace na finančním trhu míří na investiční crowdfunding. Kromě povinností ale tentokrát přinese i příležitost pro český fintech

InvesticePůjčky 11.11.2021 | 13:57 0 Komentářů

Některé české fintech firmy čeká v příštích měsících zajímavá situace. Hlavní roli v ní bude hrát nová evropská regulace, jež začala platit ve středu 10. listopadu a míří na platformy poskytující takzvaný investiční crowdfunding – obdobu známějšího online půjčování peněz od lidí lidem. V tomto případě se ale jedná o skupinové financování firem a jejich projektů.

Internetové platformy umožňující drobným investorům složit se na nákup dluhopisů, akcií, majetkových podílů či jiných obdobných aktiv zajišťujících firmám kapitál budou muset nově zažádat u České národní banky o licenci. Každý, kdo svolení regulátora do roka neobdrží, bude muset z kola ven.

Na to, že nová regulace obvykle přináší přísnější pravidla a dodatečné povinnosti, jsou na finančním trhu zvyklí všichni. A platí to i tentokrát. Platformy budou muset nově poskytovat více informací centrální bance i investorům. Povinnému zveřejnění bude podléhat například míra selhání i další předem definované údaje o jednotlivých projektech. Na stole jsou i požadavky na kapitál či pojištění v adekvátní výši. Samotné účastníky crowdfundingu pak čekají vstupní testy znalostí a vyplňování investičních dotazníků.

Kromě větší administrativní zátěže a dodatečných nákladů ale tentokrát spolu s novou regulací přicházejí také byznysové příležitosti. Nově vyžadované licence budou platit po celé EU. Jakmile tak od ČNB digitální crowdfundingová platforma povolení získá, může začít nabízet svoje služby ve všech členských zemích. Každý, kdo měl co dočinění se startupy v oblasti financí přitom ví, že aby byly opravdu úspěšné, musí chtě nechtě překročit hranice České republiky a zacílit na mnohem širší trh.

Pro český fintech je to další šance jak dokázat, že má na to být světový. Nebylo by to poprvé ani naposledy. Že klíčový impuls vzejde z regulace, se ale často nestává. Teď už zbývá jen doufat, že ČNB brzy zveřejní požadavky na přidělení licence či metodiku, podle které bude povolení poskytovat. Zatím se tak bohužel nestalo a Sněmovna navíc nestihla před volbami přijmout potřebnou úpravu zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Čas přitom běží všem crowfundigovým platformám v EU stejně. Nechat si ujet vlak v oblasti, která má potenciál posunout Česko opět o kousek dál od montovny směrem k ekonomice s vysokou přidanou hodnotou, by byla škoda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.