Pátek 25. září. Svátek má Zlata.

Nová data z USA pod odhady, ale nic děsivého

Makro 08.03.2019 | 15:40 0 Komentářů

Americká data z trhu práce velmi zklamala, když počet nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru v únoru dosáhl jen 20 tisíc, což oproti velmi silnému výsledku za leden, kde došlo k lehké revizi vzhůru na 311 tisíc, propad jako hrom. Čekalo se vytvoření 180 tisíc nových pracovních míst.

Naopak míra nezaměstnanosti klesla na 3,8 %, z předchozích 4,0 %, když se čekalo 3,9 %. Výsledek za únor byl do značné míry ovlivněn návratem pracovníků po zavření vládních úřadů a z druhé strany také nepříznivým počasím. Data z trhu práce USA jsou notoricky proměnlivá.

Současně zveřejněné údaje o růstu průměrného příjmu ukázaly výsledek nad odhady  (0,4 % m/m a 3,4 % r/r versus očekávání 0,3 % m/m a 3,3 % r/r ).

Navíc byla ještě zveřejněna data z nemovitostního trhu za leden a ta překvapila nárůstem počtu stavebních povolení a vysokým nárůstem počtu nově započatých domů.

V souhrnu tak dnes zveřejněná americká data nevykreslila přímočaře špatný vzkaz, ale spíše velmi namixovaný obrázek. Americké vládní dluhopisy reagovaly jen nepatrným nárůstem ceny, takže v souhrnu lze data hodnotit jako nepatrně horší, než trh čekal, ačkoliv pohled na hlavní údaj vypadá na první pohled děsivě.

Michal Brožka
hlavní ekonom Cyrrus

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.