Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Nová data z USA pod odhady, ale nic děsivého

Makro 08.03.2019 | 15:40 0 Komentářů

Americká data z trhu práce velmi zklamala, když počet nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru v únoru dosáhl jen 20 tisíc, což oproti velmi silnému výsledku za leden, kde došlo k lehké revizi vzhůru na 311 tisíc, propad jako hrom. Čekalo se vytvoření 180 tisíc nových pracovních míst.

Naopak míra nezaměstnanosti klesla na 3,8 %, z předchozích 4,0 %, když se čekalo 3,9 %. Výsledek za únor byl do značné míry ovlivněn návratem pracovníků po zavření vládních úřadů a z druhé strany také nepříznivým počasím. Data z trhu práce USA jsou notoricky proměnlivá.

Současně zveřejněné údaje o růstu průměrného příjmu ukázaly výsledek nad odhady  (0,4 % m/m a 3,4 % r/r versus očekávání 0,3 % m/m a 3,3 % r/r ).

Navíc byla ještě zveřejněna data z nemovitostního trhu za leden a ta překvapila nárůstem počtu stavebních povolení a vysokým nárůstem počtu nově započatých domů.

V souhrnu tak dnes zveřejněná americká data nevykreslila přímočaře špatný vzkaz, ale spíše velmi namixovaný obrázek. Americké vládní dluhopisy reagovaly jen nepatrným nárůstem ceny, takže v souhrnu lze data hodnotit jako nepatrně horší, než trh čekal, ačkoliv pohled na hlavní údaj vypadá na první pohled děsivě.

Michal Brožka
hlavní ekonom Cyrrus

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.