Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

„Nová“ ČNB – hrozí měnově-politické veletoče?

Banky 07.06.2016 | 13:26 0 Komentářů

Bankovní rada ČNB prochází výraznou personální obměnou.V květnu jsme se již dozvěděli jména 3 ze 4 nových členů, kteří v ní od července tohoto roku (V.Benda, T.Nidetzký) a března roku následujícího (O.Dědek) zasednou. Vzhledem k tomu, že se ČNB nachází v měnově-politicky neobvyklém režimu, nabízí se otázka, zda je kvůli tomu na místě očekávat citelné změny v měnové politice. Vždyť prezident, který nové členy jmenoval, ještě v únoru 2015 řekl, že bude do BR ČNB jmenovat lidi, kteří „nebudou dělat zbytečné experimenty s českou ekonomikou”, čímž měl na mysli intervence, které v listopadu 2013 zahájila ČNB. Hrozí tedy měnově-politické veletoče?

Odpověď je jednoduchá: nikoliv. Zeman totiž svůj slib nedodržel. 

Designovaný guvernér Rusnok, který již v listopadu 2013 řekl, že rozumí důvodům, které vedly ČNB k intervencím. Od té doby také několikrát zopakoval, že k ukončení intervenčního režimu se hned tak nechystá, že termín ukončení bude diktován inflačním výhledem, ne názorem prezidenta, a že ani po ukončení režimu nebude koruně dovoleno excesivně posílit. 

O měnově-politických postojích a názorech dalších dvou nových členů, kteří se funkce ujmou v červenci, moc nevíme. Ovšem i když V.Benda v listopadu 2013 vyjádřil názor, že si není jistý efektivností intervencí a i když T.Nidetzký jako veterán penzijních fondů nebude asi nadšenec negativních sazeb, nepředpokládám, že by se jako kolegové z ING blízcí J.Rusnokovi, který je nejspíš do BR ČNB vybral, od Rusnokovy linie výrazněji odchylovali. 

Posledním z nových členů, který zkraje příštího roku nahradí končícího Pavla Řežábka, je Oldřich Dědek, který v BR ČNB již v letech 1999–2005 působil. Jeho názor na intervence je velice blízký mému: teoreticky je proti hrozící deflaci namístě bojovat i oslabením měny, česká realita konce roku 2013 však vzhledem k tomu, že nedocházelo k odkladu spotřebitelských nákupů a k dalším projevům deflační spirály, takový krok nevyžadovala. I navzdory takovému názoru však od profesora měnové politiky nelze čekat, že by se kvůli tomu dožadoval předčasného odchodu ČNB z trhu, což by způsobilo mnohem větší škody než pokračování v režimu až do spořádaného konce. Intervence tak s námi minimálně do poloviny roku 2017 zůstanou.

Jedinou změnou v měnové politice v důsledku květnových personálních změn tak bude menší animozita vůči negativním sazbám. Zatímco stávající guvernér M.Singer k tomuto nástroji chová téměř bytostní nelibost, J.Rusnok, ač také žádný fanoušek, je pragmatičtější a uznává, že se i tento nástroj může hodit. Z toho samozřejmě nedovozuji, že k jejich nasazení jistě dojde – nicméně pravděpodobnost, že se tak stane, od července vzroste.  

Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Managementa.s.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.