Úterý 14. července. Svátek má Karolína.

NN Fondy se v České republice veřejně přihlásili k dodržování GIPS standardů

PRAHA, 14. 10. 2019 – Všechny fondy NN Investment Partners splňují mezinárodně uznávané standardy GIPS (Global Investment Performance Standards). Investoři tak díky nim mohou snadněji porovnávat údaje o výkonnosti mezi různými investičními společnostmi.


Standardy GIPS jsou souborem pravidel pro důsledné měření investiční výkonnosti. Společnost NN Investment Partners tyto standardy dodržuje již od roku 1997, i když v té době se technicky jednalo o jejich předchůdce označované jako AIMR-PPS. Označení GIPS se začalou používat až v roce 1999.

„V NN Investment Partners standardy GIPS pečlivě dodržujeme. Naši klienti tak vědí, že výkonnost NN Fondů mohou porovnat mezi sebou či s jinými fondy, které tyto principy taktéž uznávají,” říká Jan D. Kabelka, generální ředitel společnosti NN Investment Partners C.R., a.s.

Společnost NN Investment Partners navíc nedávno získala od externí nezávislé auditorské firmy Spaulding ověření pro rok 2018. To potvrzuje, že interní procesy společnosti jsou v souladu s mezinárodně uznávanými standardy GIPS. Celkově jsou tyto standardy uznávány ve více než 1700 organizacích napříč 46 zeměmi a pro svou věrohodnost, rozsah a jednotnost umožňující přímou porovnatelnost dosažených výsledků investičních společností jsou uznávány celosvětově.

Dodržování GIPS standardů je dobrovolné. Firmy tím ujišťují potenciální i stávající klienty o tom, že historické údaje o investiční výkonnosti jsou úplné a nezkreslené.

„Fungování pravidel GIPS v České republice je přirozeným projevem současné poptávky po transparentnosti investičního prostředí. Je ale i nutností, chtějí-li být české investiční společnosti úspěšné v mezinárodním prostředí a oslovovat mezinárodní klientelu,“ říká Marek Jindra, prezident CFA Society Czech Republic.

Aby investiční společnost mohla prohlásit, že dodržuje standardy GIPS, musí prokázat dodržování komplexních a přísných pravidel pro kontrolu vstupních dat, metodiku výpočtu, konstrukci kompozitů aktiv a zveřejňování, prezentaci a vykazování výkonnostních ukazatelů.

První standardy pro prezentaci výkonnosti představila organizace AIMR (předchůdce organizace CFA Institute) v roce 1987. Celosvětově byly principy GIPS zavedeny v roce 1999.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.