CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

08. 03. 2019

0 komentářů

Nižší dynamika mezd korunu nerozhodila

 

I když závěr týden přinesl zajímavá tuzemská data, s kurzem koruny to nijak významně nezamávalo. Ten se během páteční seance držel relativně stabilní v pásmu mezi 25,61 a 25,65 CZK/EUR. Koruna tak nenásledovala forint a zlotý, které mazaly ztráty, jež utrpěli po čtvrtečním holubičím výstupu z jednání ECB.

Loading



 

Tuzemský trh práce zůstává z pohledu zaměstnanosti utažený, data o mzdovém růstu za Q4 18 ale zklamala. Podíl nezaměstnaných v únoru v souladu s očekáváním klesl na 3,2 % a v trendu bude díky příznivé sezónnosti pokračovat i v dalších měsících. Během Q2 19 se dostane pod tři procenta. Mzdová dynamika ale zpomalila v reálném vyjádření z 6,0 % y/y v Q3 18 na 4,7 %. Nejenže výrazně zaostala pod průměrným tržním očekáváním, ale hlavně zklamala centrální bankéře. Horší výsledek mezd tak ohrožuje námi předpokládané zvýšení sazeb na březnovém zasedání. Podrobnější komentář k dnešním číslům na domácím trhu práce naleznete zde: http://bit.ly/2Tvacp2.
Pro média se dnes opět vyjádřil člen bankovní rady T. Holub. K budoucímu vývoji úrokových sazeb neřekl nic nového, zopakoval svůj pohled z před pár dny. Pro letošek vidí prostor až pro dvojí zvýšení sazeb. Zajímavější bylo připuštění diskuse o opětovně možném odprodávání výnosů z devizových rezerv. Zároveň okomentoval vývoj na devizovém trhu na přelomu roku. Očekávaný efekt roku v podobě oslabení koruny před jeho koncem a následné posílení v roce dalším, byl totiž tentokráte velmi slabý. Podle Holuba ke snížení volatility přispěly úložky depozit ze zahraniční. Podle HN se jednalo o centrální banky Slovenska a Izraele. Tento fakt významně narušuje předpoklad o dalším konání „efektu konce roku“. Konec roku, jak ho známe z posledních let, se tak již konat nebude.
Jan Vejmělek, Komerční banka

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *