Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Nezaměstnanost zůstala na 2,4 %. Trh práce je přehřátý

Makro BH Securities 04.04.2018 | 09:53 0 Komentářů

„Se začátkem sezónních prací bude klesat nezaměstnanost. Zatímco volných pracovních míst bude přibývat, zaměstnanců bude akutní nedostatek. Šanci dostanou skupiny obyvatel, které dříve nemohly najít uplatnění na trhu práce. Ve firmách se tak můžeme začít setkávat s důchodci či dlouhodobě nezaměstnanými,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

„Rostoucí mzdové náklady zlikvidují neefektivní firmy a budou tlačit na růst inflace. Na přehřívajícím se trhu práce budou nastávat otřesy, které mohou způsobit krátkodobé výkyvy v ekonomice,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Obecná míra nezaměstnanosti, kterou zveřejňuje Český statistický úřad, dosáhla v únoru hodnoty 2,4 %. Nezaměstnanost je extrémně nízká i přes rychlý růst mezd. Výše mezd zatím nenavyšuje inflaci, které se drží poblíž svého cíle. Růst mezd tak reálně navyšuje životní úroveň zaměstnanců.

Rostoucí mzdové náklady vytváří silný tlak na méně efektivní firmy. Některé z nich se dokáží transformovat a zvýší svou produktivitu, jiné budou muset odejít z trhu. Nejvíce jsou ohroženy montovny, které měly jako hlavní konkurenční výhodu nízkou cenu práce v České republice.

Do budoucna by situace na trhu práce mohla navyšovat inflaci. To by nejvíce dolehlo na zaměstnance, kterým nebyly navýšeny mzdy. Ohroženi by byly i další skupiny obyvatel jako jsou důchodci či lidé pobírající rodičovský příspěvek. V případě negativního vývoje však může zasáhnout Česká národní banka, která prostřednictvím zvyšování úrokových sazeb dokáže inflaci krotit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.