Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Nezaměstnanost zpátky na dvacetiletém minimu

Makro Raiffeisenbank 10.04.2018 | 11:10 0 Komentářů

Podíl nezaměstnaných osob v ČR na populaci ve věku 15 – 65 let v březnu klesl o 0,2 p.b. na 3,5 %, což souhlasí i s odhadem trhu. Celkový počet uchazečů o zaměstnáníklesl o 6,2 % na 263 608 a počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 6,0 % na 253 522. Počet volných pracovních míst na jednoho uchazeče klesl na 1,04, což je nejnižší číslo v historii. Před rokem byla míra nezaměstnanosti na úrovni 4,8 %. Nižší než současná míra nezaměstnanosti byla naposledy na konci roku 1996. 

Sezónní faktory již opadly a tak dočasný nárůst nezaměstnanosti přes zimu je u konce. Podle našeho modelu se letos míra nezaměstnanosti už nevrátí nad 3,8 %.  Jen koncem roku se k této míře znovu přiblíží, kvůli tradičnímu nárůstu krátkodobé nezaměstnanosti. Pro následující měsíce počítáme s pozvolným poklesem nezaměstnanosti s výjimkou července, kdy na úřady práce dorazí čerství absolventi. Pro tento rok očekáváme průměrnou míru nezaměstnanosti 3,8 %, přičemž během podzimních měsíců se přiblíží k 3,5 %.

Pro naše výrobce není další pokles nezaměstnanosti dobrou zprávou. Chybějící pracovní síla brání průmyslu v pokračování dosud svižné expanze. Příkladem může být zpomalující růst výroby v automobilovém průmyslu. Ve strachu před odchodem zaměstnanců jinam se firmy uchylují k masivním navýšením platů, což zvyšuje jejich náklady a v důsledku relativně zhoršuje jejich konkurenceschopnost v porovnání se zahraničím. Naopak pokles dlouhodobé nezaměstnanosti má příznivý dopad na dosud sociálně vyloučené skupiny a oblasti a dává lidem šanci dostat se zpět do běžného denního režimu. Příznivým dopadem pro celou ekonomiku může být i fakt, že nedostatek pracovní síly české firmy k masivním investicím do modernizace kapacit. Doufejme, že v dlouhodobém horizontu to bude mít za následek postupný přechod od využívání levných zdrojů k intenzivnější průmyslové produkci s vyšší přidanou hodnotu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.