Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Nezaměstnanost se v listopadu udržela na minimu

Makro 10.12.2018 | 10:46 0 Komentářů

Podíl dosažitelných nezaměstnaných osob v ČR na populaci ve věku 15 – 65 let si udržel svou říjnovou hodnotu 2,8 %. Nezaměstnanost se tak udržela na několikaletém minimu.

Počet dosažitelných nezaměstnaných klesl o 864 na 193 119. Celkový počet nezaměstnaných činí 215 010, tj. o 612 méně než v předchozím měsíci. Počet nezaměstnaných na jedno volné místo tak dále poklesl na 0,66.Nejvyšší nezaměstnanost byla zaznamenaná již tradičně v Karviné (6,8 %) a Mostě (5,8 %). V těchto oblastech také zaznamenáváme největší počet uchazečů na jedno pracovní místo a to 5,1 resp. 3,3. Pracovních míst bylo nejvíce vytvořeno v Praze a v dalších velkých městech.

Trend nezaměstnanosti je tak i nadále klesající, avšak začíná výrazně zpomalovat. Očekáváme, že rekordně nízká nezaměstnanost se začne od příštího měsíce zvyšovat, především zásluhou ukončování sezónních prací. Nízká nezaměstnanost lidí však i nadále zůstane hlavní bariérou růstu produktivity. Zaměstnavatelům nezbývá nic jiného, než investovat do techniky zvyšující produktivitu. Efekty těchto investic se však projeví až po delší době nejdříve v průběhu příštího roku. Do pracovního procesu se zapojují i „pracovní rezervy“, které se nechaly zlákat výhodnějšími platovými podmínkami. Matky na mateřské dovolené, důchodci či studenti mohou využít mnoha nabídek i na zkrácené úvazky. Na trhu práce je i přesto více volných pracovních míst než kolik zbývá nezaměstnaných.

Nezaměstnanost by podle našeho odhadu neměla letos přesáhnout 3,2 %. Do příštího roku by se měla nepatrně zvýšit na 3,3 %, čímž by se Česká republika udržela na špici evropského žebříčku nezaměstnanosti. I nadále tak bude vyvíjen tlak na mzdy, které v tomto roce porostou průměrně tempem 8,4 % a v roce příštím jen nepatrně zpomalí na 7,8 %. Tempo růstu mezd tedy bude i do následujících měsíců výrazné, přestože ekonomika již začala zpomalovat.

Eliška Jelínková, analytička Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.