Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Nepodléhejte negativním zprávám o pádu čínského akciového trhu

Investice 07.08.2015 | 17:27 0 Komentářů

Působí to, jako by Čína byla jedinou zemí, která má plán. Nemusíme s ním souhlasit, ale pravdou je, že existuje. My v Evropě se si stále lámeme hlavu nad tím, co dělat s tak malou zemí, jakou je Řecko. USA jsou sice zklamáním, co se týká rychlosti růstu, současně jsou ale zemí s velkým potenciálem do budoucna.

V souvislosti s Čínou není příliš zapotřebí podléhat varovným titulkům hovořícím o pádu čínského akciového trhu. Čínské ambice možná zanedlouho zastíní zbytek světa. Plán země je dlouhodobý a v tuto chvíli se nachází pouze v začátcích. Bude trvat delší dobu, než se podaří prosadit plán transformace tamější ekonomiky.

Nynější plán je obětovat objem růstu země ve prospěch změny v jeho struktuře. Cílem je zvýšit podíl domácí spotřeby na HDP země, což způsobí konec zpomalení růstu, kterého jsme v současnosti svědky.

Čína se rozhodla posílit domácí trh prostřednictvím programu „nové hedvábné stezky”. Ten představuje budování infrastrukturních projektů směrem k italským Benátkám a poté na jih ke Kapskému Městu v Africe. 

Nemalý podíl na posílení Číny má růst významu její domácí měny – juanu. Internacionalizace měny je jedna z věcí, která z běžného hráče dělá hráče globálního. S 95procentní pravděpodobností bude juanu umožněno, dle mého názoru už v říjnu, stát se jednou z měn SDR (Special Drwing Rights), což je měnová a zúčtovací jednotka MMF. Dnes SDR tvoří koš čtyř světových měn (americký dolar, euro, britská libra a jen). Když k tomu dojde, katapultuje to juan, který se tak dostane, když ne do trojky, tak určitě do první pětice nejvíce obchodovaných světových měn. Čína se tak stane ještě silnější zemí než dnes. 

Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.