Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Německé firmy si věřily… před Brexitem

Makro 24.06.2016 | 12:16 0 Komentářů

Po nečekaném výsledku britského hlasování o vystoupení z EU se nejspíše německé Ifo, které velmi dobře naznačuje stav i směr německé ekonomiky, nedočká valné pozornosti. Přesto stojí za to se podívat, jak svoji budoucnost vnímají německé firmy. A ty si nepochybně věří, protože index očekávání se opět zlepšuje. 

Roste tedy i celkové Ifo jako ukazatel celkového rozpoložení firem v oblasti průmyslu, stavebnictví a obchodu, ale zlepšuje se i hodnocení současnosti i očekávání budoucnosti. Aktuální data tedy svědčí minimálně o tom, že kondice německé ekonomiky se ve druhém čtvrtletí letošního roku dále zlepšila. Německým firmám svědčí růst evropské poptávky, na kterou díky své rostoucí konkurenceschopnosti dokážou flexibilně reagovat. Ostatně proto asi nepřekvapí silný optimismus panující v německém průmyslu, zlepšuje se nálada i ve stavebnictví a v části obchodu. 

Otázkou je, co s podnikatelskými náladami v Německu udělá aktuální výsledek britského referenda. Pomineme-li úvodní výprodeje na finančních trzích, které jsou vidět téměř všude, a usilovný zájem investorů o tzv. bezpečná aktiva, tak přijde na řadu to zásadní. A sice, jak změní své spotřebitelské a investiční chování firmy a nakonec i domácnosti. To bude tím hlavním momentem, který určí směr německé (a nakonec i jakékoliv další) ekonomiky. Zda převládne opatrnost a obavy nebo dojde opět ke zklidnění emocí. 

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.