Pondělí 12. dubna. Svátek má Julius.

Německé akcie se hřejí na výsluní zájmu investorů

Investice 26.03.2015 | 09:34 0 Komentářů

Nízké úrokové sazby, slabé euro a levné komodity. Trojkombinace, která tvoří ideální živnou půdu pro růst zisků firem a potažmo i národních ekonomik. V Evropě ji nejlépe využilo Německo. Jeho hospodářství rostlo minulý rok rychleji než ostatní ekonomiky eurozóny a optimisticky vyznívá i prognóza růstu pro letošní rok (1,5 %). Není divu, že pozornost investorů se obrací od amerických akcií k těm evropským, respektive německým. (Tisková zpráva: ČSOB Asset Management)

„Německo je bezpochyby tahounem růstu ekonomiky eurozóny. Jakožto největšímu evropskému exportérovi mu významně pomáhá slabé euro. Firmám se daří zvyšovat zisky, což se odráží v růstu mezd a nabírání nových zaměstnanců. Vyšší platy a nové pracovní pozice zase podněcují chuť Němců utrácet,“ vysvětluje Aleš Prandstetter, investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management, a.s., investiční společnost.

Kruh úspěšného německého oživení se uzavírá. Ještě loni v létě investoři v tento happy end nevěřili. Ukázalo se však, že pesimismus ohledně Německa byl přehnaný. To s sebou nese jeden pozitivní následek. Německé akcie se aktuálně stále ještě obchodují se slevou 11 % oproti americkým, i když tradičně bývají téměř stejně drahé. Zájem o německé akcie pramení i z toho, že investoři hledají alternativu k akciím americkým. Americká centrální banka totiž letos plánuje přistoupit k prvnímu navýšení úrokových sazeb za posledních devět let.

Německo má velmi dobře našlápnuto a v eurozóně není jediné. Španělsko reformami relativně úspěšně bojuje s tamější hospodářskou krizí, hrubý domácí produkt se už rok drží v kladných hodnotách. Výborná čísla hlásí také Irsko, jehož ekonomika v loňském roce vzrostla o 4,8 %. Eurozóna se díky tomu vymanila ze stagnace, a to navzdory problémům Francie a Itálie.

Písek do rozjetého mechanismu by mohl nasypat Grexit, který je díky bojovnému postoji Řecka stále aktuálnějším tématem. Poněkud skrytější hrozbou představuje už zmíněné plánové navýšení úrokových sazeb v Americe. Mohlo by totiž mít negativní dopad na některé rozvíjející se ekonomiky, významné obchodní partnery eurozóny. Krok Fedu může tedy nepřímo srazit evropský export.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.