Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Německá podnikatelská nálada atakuje tříletá maxima

Makro 19.12.2016 | 16:40 0 Komentářů

Německá podnikatelská nálada v prosinci vystoupala na úroveň 111 bodu – dostala se tak do těsné blízkosti tříletých maxim. Rostlo především pozitivní hodnocení současné situace, které je nejlepší za posledních pět let. Podobnou zprávu přinesl minulý týden i průzkum PMI, kde z dotazníkových šetření vyplynulo, že exportně zaměřené podniky začínají výrazněji těžit ze slabého eura. Díky němu se výrazně vylepšují objednávky ze zahraničí a pomalu začínají růst inflační tlaky. Očekávání podniků zůstávají zatím opatrnější než hodnocení současné situace – podle našeho názoru zejména kvůli výraznému nárůstu politické nejistoty a poměrně nabitému volebnímu kalendáři v příštím roce.

Při pohledu do struktury indexu Ifo je vidět, že se nálada vylepšuje napříč všemi sektory – především pak v průmyslu, stavebnictví a velkoobchodě. Maloobchod sice zůstává oproti listopadu beze změny, celkově v něm však zůstává nálada v blízkosti letošních maxim a excelentní výsledky říjnového maloobchodu v kombinaci s dobrými čísly z trhu práce ukazují, že v tomto sektoru se není čeho bát.

pmi

Větší obavy vzbuzoval alespoň podle říjnových tvrdých čísel průmysl – ten v říjnu zpomalil své tempo na 1,2 % a za celou eurozónu dokonce na “pouze” 0,6 % meziročně. Ve vleku Německa a Evropy šláplo v říjnu na brzdu i Česko. Poslední nálady v průmyslu včetně dnešního indexu Ifo ale ukazují, že zpomalení průmyslu bude pravděpodobně pouze dočasné. Věříme nadále, že ekonomika eurozóny ve čtvrtém kvartále dále poroste tempem 0,3 % mezikvartálně (za celý rok 1,5–1,6 %) a na začátku příštího roku pravděpodobně zrychlí. Na trzích by silné PMI neměly sehrát výraznější roli a euru jen stěží pomohou, protože nezmění nic na uvažování Evropské centrální banky. Její cesta rokem 2017 je načrtnutá poměrně jednoznačně. Větší neznámou pro příští rok zůstává americký Fed.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.