Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Německá nálada ve světle brexitu lehce slábne

Investice 25.01.2017 | 15:07 0 Komentářů

Německá podnikatelská nálada Ifo lehce zvolnila – index Ifo na začátku nového roku poklesl z tříletých maxim na úroveň 109,8 bodu. Zatímco hodnocení stávající situace podniků se vylepšovalo a zdolalo nová pětiletá maxima (116,9 bodu), zhoršení zaznamenala především očekávání podniků.

Zdá se i soudě podle dalších indikátorů, že německé podniky mají v tuto chvíli dostatek zakázek a rozdělané práce, s výhledem do budoucna ale zůstávají opatrné. Primární obavou zůstává podle našeho názoru vývoj na politické scéně. V samotném Německu jsou na programu volby, které ale pravděpodobně žádnou revoluci ve směřování země nepřinesou. Větší obavy vzbuzují volby ve Francii nebo předčasné volby v Itálii – v obou zemích sílí hlasy volající po vystoupení z eurozóny nebo dokonce z Evropské unie. Hrozba další dezintegrace evropského trhu může brzdit německé podniky v rozletu. A tím se dostáváme k tomu, co možná pro následující měsíce a kvartály může být pro německé podniky nejméně příjemnou záležitostí – ostrý start vyjednávání o brexitu. Theresa Mayová dala jasně najevo, že chce “tvrdý” brexit – úplný odchod Británie z vnitřního trhu a novou obchodní dohodu. Pro určité sektory (například automobilový průmysl) to může vést k velmi nepříjemnému narušení odběratelsko-dodavatelských řetězců. Speciálně pro Německo je přitom Británie velmi významným trhem – vyváží na něj ročně zboží a služby v hodnotě přes 100 miliard euro (třetí největší exportní destinace).

 Je ale třeba připomenout, že zatím se i přes jisté obavy německá nálada drží na velice slušných úrovních – výrazně nad průměrem z posledních pěti let. To samé platí i při pohledu do struktury podnikatelské nálady – z historického pohledu se pohybujeme na velice dobrých úrovních jak v obchodě, tak i v průmyslu. Za čtvrtý kvartál roku 2016 očekáváme zrychlení růstu (na 0,4 % mezikvartálně) a věříme, že stejným tempem bude ekonomika eurozóny růst i na začátku roku 2017. Podobně zatím interpretují čísla i trhy, a proto lehké zklamání neuškodilo euru a nezabránilo dnes po ránu eurovým delším výnosům v dalším růstu ve stopách svých amerických protějšků.  

Jan Bureš

Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.