Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Německá inflace na 2 % v lednu ještě nedosáhla

Investice 30.01.2017 | 19:17 0 Komentářů

Německá harmonizovaná inflace v lednu vzrostla z prosincových 1,7 % na 1,9 % y/y. I když cenový růst nenaplnil očekávání analytiků ve výši 2,0 %, inflace dosáhla na nejvyšší hodnotu od července 2013. Za meziročním cenovým růstem stojí zejména zdražování energií a vyšší ceny potravin. Zklamání přinesla jádrová inflace, která se ze svého prosincového zvýšení o 0,3 pb v lednu zpět zkorigovala o 0,2 pb. Za volatilitou stojí zejména ceny ve službách. 

Drobná zklamání přinesla také americká data. Příjmy domácností ve svém meziměsíčním růstu o desetinu procentního bodu zaostaly za očekáváním a stejné zklamání přineslo i meziměsíční zvýšení deflátoru soukromé spotřeby. Na rozdíl od spotřebitelské inflace deflátor jádrových cen ještě nedosáhnul dvou procent. Nicméně v průběhu letošního roku očekáváme jeho postupný růst směrem k této hladině. Pro americký Fed se jedná o důležitější indikátor než index spotřebitelských cen.

Kurzy středoevropských měn se dnes pohybovaly bez jasného trendu a vykazovaly nízkou volatilitu. Polský zlotý se v odpoledních hodinách pohyboval okolo úrovně 4,34 PLN/EUR a maďarský forint se obchodoval za 310,7 HUF/EUR. Kurz české koruny se držel přilepený k hladině kurzového závazku. Nabídková cena dvanáctiměsíčního forwardu se posunula mírně nahoru na 26,65 CZK/EUR.

V Eurozóně roste HDP i inflace

Zítra budou zveřejněny důležité statistiky z eurozóny. Hospodářská dynamika zemí EMU podle ekonomů SG v posledním čtvrtletí roku 2016 vzrostla o 0,5 % q/q. Na tento slušný výsledek ukazují velmi dobrá data z průmyslu, ale i vysoké hodnoty předstihových indikátorů. Tahouny eurozóny na konci roku byly Španělsko, Německo a Francie, zatímco Itálie táhla průměr dolů. Inflace v zemích platících eurem by na začátku letošního roku měla dosáhnout 1,5 % y/y. Jednalo by se o její pátý růst v řadě. Nahoru ji táhnou ceny energií zejména díky efektu statistické základny. Přidávají se i ceny potravin. Ty sice nezopakují svůj prosincový růst o 0,5 % m/m, ale pouze o 0,1 %. Jádrová inflace však zůstává nízko. V lednu podle našeho odhadu dosáhla znovu pouze 0,9 % y/y. I v dalších měsících budou inflaci nahoru tlačit ceny energií. Jádrová inflace by se podle našeho odhadu měla zvednout pouze nepatrně na 1,0 %.

Dobrou ekonomickou situace v Evropě dokumentuje i další pokles počtu nezaměstnaných v Německu. Ten podle odhadu ekonomů SG v lednu klesnul o dalších šest tisíc osob a nezaměstnanost se i nadále drží na svém historickém minimu 6 %. Na historicky nejvyšších hodnotách se drží i počet otevřených pracovních pozic. Situace na trhu práce podporuje domácí spotřebu, která pak táhne celkový ekonomický růst.      

Index nákladů práce v USA podle našeho odhadu v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostl o 0,6 % q/q. Mzdy ale podle nás vzrostly o 0,7 % q/q, což by zvedlo jejich meziroční dynamiku na 2,6 % y/y, nejvyšší hodnotu od Q4 08.

Polský HDP loni zpomalil kvůli propadu investic

Zítřejší data ukážou, že podobně jako česká ekonomika i polské hospodářství v loňském roce zaznamenalo znatelné zpomalení. Stojí za ním výrazný pokles investiční aktivity spojený s čerpáním evropských dotací. O tomto fenoménu jsme psali v našich posledních Ekonomických výhledech, které najdete na http://bit.ly/CEO4q16CZ.

VIKTOR ZEISEL
Ekonom
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.