Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Největší zájem je stále o dvoupokojové byty, jejich nedostatek však nahrává i těm větším

Bydlení 04.05.2017 | 15:20 0 Komentářů

Zájemci o nové bydlení stále upřednostňují byty s dispozicí 2+kk, které se už několik let drží na čele nejprodávanějších dispozic. Přesně třetina všech bytů prodaných v letošním prvním čtvrtletí měla dva pokoje, vyplývá z průzkumu společnosti EKOSPOL. Těsně následují třípokojové byty 3+kk (31 procent), jejichž podíl o něco vzrostl. Developeři prodali během prvních tří měsíců roku 2017 celkem 1429 nových bytů, což je meziročně o 11,65 procenta méně.

Klienti mají dlouhodobě největší zájem o menší byty 2+kk, které jsou vhodné jak pro jednotlivce, tak i páry. Z nabídek developerů takové byty vždy zmizí jako první. U mnohých musíme dokonce dělat pořadníky s několika zájemci,“ potvrzuje neutuchající zájem o dvoupokojové byty Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra developerské výstavby v ČR EKOSPOLU.

EKOSPOL nicméně v poslední době sleduje trend rostoucího podílu větších bytů. Kromě třípokojových 3+kk rostou prodeje také bytů s dispozicí 4+kk, kterých se v prvním čtvrtletí prodalo 16 procent. „Je to dáno hlavně nedostatkem bytů 2+kk v nabídce, které se velmi rychle vyprodají. Zájemci o vlastní bydlení tak musí stále častěji sáhnout po větších bytech s více místnostmi. Pro ně se rozhodují mimo jiné rozrůstající se rodiny s dětmi, pro které byt 3+kk či 4+kk představuje skok ze startovacího bytu do většího,“ doplňuje Korec.

Stabilní zůstává zájem o menší garsonky a byty 1+kk, jejichž podíl na celkových prodejích se pohybuje kolem jedné pětiny (19 procent). Takové byty jsou podle Korce nejvhodnější pro investory hledající bezpečné zhodnocení peněz. „Dají se totiž nejlépe pronajmout a v závislosti na lokalitě mohou přinést pětiprocentní roční výnos,“ vysvětluje Korec.

 

Metodiku EKOSPOLU dlouhodobě používá i IPR

EKOSPOL, který je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice, monitoruje trh s novými byty v Praze více než deset let. Od počátku bez jakékoliv změny používá metodiku, která nejvěrněji zachycuje skutečné dění na trhu s novými byty v hlavním městě a aktuální poptávku klientů. Správnost této metodiky potvrzuje fakt, že ji dlouhodobě využívá také Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Využil ji i ve své analýze developerských projektů 2016 (http://bit.ly/2eup68W).

EKOSPOL a.s. je dlouhodobým lídrem bytové výstavby v České republice. Během loňského roku prodal 400 nových bytů. Během 25 let na trhu EKOSPOL úspěšně dokončil 51 velkých developerských projektů pro více než 9000 spokojených zákazníků. Všechny své projekty financuje bez využití bankovních úvěrů. EKOSPOL staví a prodává byty s optimálním poměrem ceny a kvality. Jako jediný z velkých developerů má všechny byty vyprodány dlouho před dokončením.

Společnost EKOSPOL je podle magazínu Construction & Investment Journal řazena mezi 50 největších developerů střední a východní Evropy. EKOSPOL sponzoruje ZOO Tábor. Ohrožené druhy zvířat tak podpoří každý, kdo si u EKOSPOLU koupí byt.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.