Středa 04. srpna. Svátek má Dominik.

Nejtalentovanější mladí ekonomové radí vládě a ČNB nespěchat s přijetím eura

Banky 02.07.2018 | 16:35 0 Komentářů

Finalisté celonárodní Ekonomické olympiády se shodli v doporučení vládním politikům a tvůrcům měnové politiky v centrální bance, aby Česká republika nespěchala s přijetím eura. Takové je vyznění esejí devíti nejlepších mladých ekonomů v Česku, kteří zápolí o prestižní Cenu České národní banky v rámci soutěže pořádané Institutem ekonomického vzdělávání (INEV). Veřejné hlasování o předložených esejích na webových stránkách ČNB potrvá ještě týden, a to až do 9. července.

Ačkoli ještě ani neodmaturovali, nejlepší z finalistů Ekonomické olympiády se neostýchají vést debatu na zásadní ekonomická a společenská témata, jako je nahrazení české koruny společnou evropskou měnou. Mezi deset nejlepších se devítka autorů esejí na téma přijetí eura probojovala z více než deseti tisíc českých středoškoláků, kteří své znalosti poměřovali v několika kolech Ekonomické olympiády a naposledy se utkali v celorepublikovém finále koncem června v reprezentativních prostorách ČNB.

Ve finálovém kole je čekal i úkol napsat za 50 minut esej na vylosované téma související s činností ČNB. Letos jím bylo “Měla by Česká republika přijmout euro?” a studenti se shodli především v jednom: Česká republika si má, alespoň zatím, korunu ponechat.

Autoři nejčastěji zmiňovali mezi výhodami přijetí eura snížení transakčních nákladů a zvýšení reputace Česka v očích zahraničních investorů, mezi nevýhodami pak rozdíl v ekonomikách jednotlivých členských států eurozóny nebo kladné hodnocení měnové politiky ČNB a její schopnosti ovlivnit vývoj domácí ekonomiky. Jak shrnul jeden z finalistů: “Otázku přijetí eura bych nechal otevřenou. Nespěchal bych. Počkejme, až se výkonnost českého hospodářství více přiblíží k ekonomické úrovni našich západních sousedů.“

Jména autorů soutěžních esejí zůstávají až do uzavření veřejného hlasování tajná. Souběžně s internetovým hlasováním eseje finalistů Ekonomické olympiády vyhodnotí také odborná porota složená z odborníků z ČNB.

Výsledné pořadí soutěže o „Cenu ČNB“, které vzejde ze sloučení výsledků veřejného hlasování a hodnocení odborné poroty ČNB, bude vyhlášeno do pěti dnů od konce hlasování. Autor vítězné eseje bude moci strávit jeden den v ČNB. Setká se osobně se členem bankovní rady a prohlédne si pro veřejnost obvykle nepřístupné prostory národní banky.

Tisková zpráva: INEV

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.