Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Nejstabilnější ekonomika v Evropské unii? Ta česká, ukazuje výzkum Allianz

Česká republika zaznamenává stabilní a velmi silný růst. S celkovým ratingem 8,2 bodů dokonce v žebříčku evropských zemí předstihla i Německo. Tento vývoj se odráží ve výsledcích letošního výzkumu Allianz pojišťovny Euro Monitor, který každoročně hodnotí stabilitu a zdraví ekonomik Evropské unie na základě 20 ukazatelů ve čtyřech hlavních oblastech – fiskální udržitelnost, konkurenceschopnost, zaměstnanost a produktivita, zahraniční dluh.

Velmi nízké poměry dluhu v soukromém a veřejném sektoru a výjimečně pozitivní situace na trhu práce jsou hlavními faktory tohoto vynikajícího výkonu. Míra nezaměstnanosti je nyní nižší než 3 %. „Zatímco poměrně vysoký růst zaměstnanosti jde v mnoha ekonomikách evropských zemí ruku v ruce se středním růstem produktivity, v České republice je tomu naopak. Počet zaměstnaných vzrostl v roce 2017 o 1 %, ale produktivita práce se zvýšila téměř o 2,7 %,“ upozorňuje hlavní ekonom Allianz pojišťovny Michael Heise.

Z ekonomického hlediska se eurozóna nachází v nejlepší možné kondici. Svůj rating si v roce 2017 zlepšilo 15 evropských zemí ve srovnání s rokem předchozím. Ve většině zemí je lepší schodek veřejných rozpočtů a míra vládního dluhu, stejně tak jako míra nezaměstnanosti, růst nezaměstnanosti a produktivita práce.

Na druhém místě se umístilo Německo s celkovým počtem 8,1 bodů, které disponuje solidním výkonem v kategoriích fiskální udržitelnosti a soukromého a zahraničního dluhu. Na třetím místě skončilo Nizozemsko s 8,0 body. Skokany roku jsou Kypr, který si polepšil o 0,8 bodu a Rakousko s Irskem, které evidují nárůst o 0,7 bodu více.

„Evropská unie je více odolná vůči krizím a je celkově stabilnější, než tomu bylo v roce 2007,“ říká Michael Heise. Celkové zlepšení není způsobeno pouze nedávným hospodářským vzestupem, ale především strukturálními reformami na trhu práce a produkty v krizových situacích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.