Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Nejpřínosnější finanční inovací za 5 let jsou pro Čechy bezkontaktní karty

Banky Air Bank 22.11.2016 | 13:10 0 Komentářů

Jaké inovace z oblasti financí za posledních pět let považují lidé za nejpřínosnější? Podle průzkumu Air Bank to pro dvě třetiny Čechů jsou jednoznačně bezkontaktní platební karty. Společné druhé a třetí místo připadlo mobilnímu bankovnictví a bezplatným běžným účtům. Za nejpřínosnější je shodně označilo 42 % lidí. Jako čtvrtou nejpřínosnější inovaci zvolila pětina Čechů možnost vybrat si při výběru z bankomatu konkrétní bankovky.

„Průzkum boří zažité představy o tom, že lidé chtějí stále nové technologické vymoženosti. Víc naopak oceňují jednoduché a praktické inovace, které jim zjednodušují život. Naším úkolem je tyto příležitosti pro smysluplné inovace nacházet a přicházet s nimi, ať už v podobě úplně nových služeb, nebo vylepšování těch, které už klienti využívají,“ říká Michal Strcula, generální ředitel Air Bank.

Air Bank byla jednou z prvních bank, která kompletně přešla jen na bezkontaktní karty a ty kontaktní přestala vydávat úplně. Jako vůbec první v Česku pak umožnila lidem volit si při výběru peněz z bankomatu konkrétní bankovky. A přišla i s dalšími inovacemi, které se v průzkumu objevily v desítce nejpřínosnějších.

Air Bank od začátku například nabízí ve svých pobočkách vklady peněz jen přes vkladové bankomaty. Ty se v žebříčku nejpřínosnějších inovací dostaly na pátou příčku. A jako první banka přišla i s možností získat odměnu za řádné splácení půjčky, kterou lidé v průzkumu vyzdvihli na šesté místo.

„Když jsme půjčku s odměnou za řádné splácení představovali, mnozí si ťukali na čelo. Uběhlo pár let a nějakou formu odměny za řádné splacení teď nabízí skoro všechny banky. Nás to ale těší, protože to ukazuje, že jsme vymysleli něco užitečného, co pomohlo změnit celý trh,“ doplňuje Michal Strcula.

Na sedmé místo se v průzkumu nejpřínosnějších inovací dostala možnost založit si účet nebo si vzít půjčku kompletně online. Na osmém místě se umístily platební peněženky jako PayPal, MasterPass nebo GoPay. Jako devátou nejpřínosnější změnu označili Češi přátelštější přístup ke klientům, a to jak v pobočkách, tak i při komunikaci po telefonu nebo mailu. První desítku uzavírají platby mobilním telefonem.

Zajímavostí je, že mezi nejpřínosnější inovace za posledních pět let se dostaly i bezkontaktní výběry z bankomatů. Vybralo si je 8 % dotázaných, a patří jim tak patnácté místo. Přitom první bezkontaktní bankomat v Česku byl spuštěn teprve v září 2016. Oproti tomu například možnost řešit své záležitosti s bankou prostřednictvím videobankéře označilo za nejpřínosnější jen 1 % respondentů.

Dotazování se uskutečnilo online prostřednictvím agentury IPSOS v říjnu 2016 na reprezentativním vzorku 525 respondentů ve věku 18 až 65 let.

Deset nejpřínosnějších inovací z oblasti financí podle průzkumu Air Bank:

1

bezkontaktní karty

66 %

2

mobilní bankovnictví (kontrola zůstatků, převody peněz a další věci)

42 %

3

bezplatné běžné účty (nulové poplatky za vedení účtu a domácí platby)

42 %

4

možnost vybírat si z bankomatů konkrétní bankovky

23 %

5

vkladový bankomat (umožnuje vložit peníze na účet)

21 %

6

odměny za řádné splácení půjček

16 %

7

možnost založit si účet nebo si půjčit zcela online

16 %

8

platební peněženky (např. PayPal, MasterPass; GoPay; Starbucks či Alza Kredit)

13 %

9

přátelštější přístup ke klientům na pobočkách, po telefonu i mailech

13 %

10

platby mobilem

13 %

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.